Menu

Japan, eyeing Olympics, lines up half-billion doses of COVID-19 vaccine

Japan, eyeing Olympics, lines up half-billion doses of COVID-19 vaccine
"Trzeba działać na kilku frontach, by później nie okazało się, że zostajemy z niczym". (Fot. Getty Images)
Japan is making an aggressive move to grab enough coronavirus vaccine to inoculate its population four times over, a push the government hopes will instil confidence that it can host a delayed summer Olympics next year.
Advertisement
News available in Polish

Podobnie jak inne bogate kraje Japonia podpisała kilka umów z potencjalnymi dostawcami szczepionek. Taka jednak jeszcze nie powstała. Eksperci są jednak zdania, że jedna dawka może nie wystarczyć, by zabezpieczyć przed zachorowaniem na koronawirusa. Japonia chce mieć pół miliarda szczepionek.

Rząd, jak i Komitet Organizacyjny igrzysk zakładają, że to właśnie od powstania szczepionki może zależeć, czy impreza w Tokio się odbędzie. "Dostajemy od różnych firm sygnały, że szczepionka będzie gotowa pod koniec tego roku, a najpóźniej do marca 2021. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest wiele czynników, które będą miały wpływ na rozegranie igrzysk, ale zrobimy wszystko, by impreza miała miejsce w przyszłym roku" - zapewnił rzecznik rządu Yoshihide Suga.

Jak podają media Japonia jest na dobrej drodze, by w 2021 roku mieć 521 milionów dawek pięciu różnych szczepionek na koronawirusa. Populacja "Kraju Kwitnącej Wiśni" wynosi 126 mln. "Trzeba działać na kilku frontach, by później nie okazało się, że zostajemy z niczym" - przyznał dyrektor narodowego instytutu zdrowia publicznego Tomoya Saito.

Krytycy uważają, że pęd Japonii do zapewnienia społeczeństwu szczepionki wynika z chęci udowodnienia światu, jak bardzo im zależy na organizacji igrzysk. "Plan zawiera nadzieję na cud, a potem nadzieję na wykorzystanie cudu. Prawda jest jednak taka, że ramy czasowe stają się coraz węższe" - ocenił profesor nauk politycznych uniwersytetu Temple w Filadelfii Michael Cucek.

Igrzyska pierwotnie miały się odbyć latem tego roku, ale w marcu Międzynarodowy Komitet Olimpijski wraz z organizatorami podjęli decyzję o przełożeniu imprezy o rok z powodu pandemii koronawirusa. Coraz częściej pojawiają się jednak głosy, że i w 2021 roku nie będzie możliwe zorganizowanie tak dużego wydarzenia. 

Czytaj więcej:

Tokio: Organizatorzy oburzeni połączeniem loga igrzysk z koronawirusem

Tokio: Igrzyska albo w 2021 albo w ogóle

Japończycy nie chcą igrzysk w Tokio w 2021 r.

Tokio: Igrzyska mogą się odbyć przy ograniczonej liczbie kibiców

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 30.10.2020
  GBP 5.127 złEUR 4.619 złUSD 3.956 złCHF 4.320 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement