Menu

135,000 people in Ireland will be vaccinated by end of February, Taoiseach says

135,000 people in Ireland will be vaccinated by end of February, Taoiseach says
Pierwszą osobą zaszczepioną na koronawirusa w Irlandii była 79-letnia Annie Lynch z Dublina, która otrzymała szczepionkę 29 grudnia 2020 r. (Fot. Getty Images)
An Taoiseach Micheál Martin has said 135,000 people in Ireland will be vaccinated against Covid-19 by the end of next month.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Irlandia rozpoczęła szczepienia przeciw Covid-19 29 grudnia, a więc dwa dni później niż większość państw UE. Jak przekazał wczoraj minister zdrowia Simon Donelly, do tego czasu szczepionkę opracowaną przez firmy Pfizer i BioNTech otrzymały 4 tys. osób. Jednak zapewnił, że w bieżącym tygodniu zaszczepionych zostanie kolejnych 35 tys. osób.

"Będziemy realizować program zgodnie z łańcuchem dostaw - jak tylko dostaniemy szczepionki, będziemy je podawać ludziom. Do końca lutego będziemy mieli 135 tys. osób zaszczepionych dwiema dawkami. A to oznacza ok. 75 tys. osób w domach opieki, zarówno wśród ich mieszkańców, jak i pracowników, oraz do ok. 60 tys. frontowych pracowników opieki zdrowotnej" - wyjaśnił Martin.

Zaapelował przy okazji o cierpliwość, przekonując, że bezpieczne podawanie szczepionek jest najważniejsze.

Irlandia ma w styczniu i lutym otrzymywać 40 tys. szczepionek Pfizera i BioNTech tygodniowo. Aby uzyskać pełną odporność, konieczne jest przyjęcie dwóch dawek szczepionki. Według zaleceń producenta, druga powinna być podana trzy tygodnie po pierwszej, jednak najpierw Wielka Brytania, a później kilka innych krajów zdecydowało, że priorytetem jest podanie jak największej liczbie osób pierwszej dawki, a nie podawanie drugiej tym, którzy już przyjęli pierwszą.

Dla porównania, w Irlandii Północnej, która ma populację 2,6 razy mniejszą od Irlandii, w ciągu pierwszych sześciu dni szczepionkę otrzymały 3 623 osoby, zaś według stanu na 27 grudnia, co jest najbardziej aktualną statystyką, otrzymało ją już 14 948 osób.

Czytaj więcej:

W Irlandii pojawiła się mutacja Covid-19 wykryta w Wielkiej Brytanii

Irlandia: Szczepienia przeciw koronawirusowi zaczną się we wtorek

Irlandia przywróciła "twardy lockdown". Potrwa co najmniej do końca stycznia

W Irlandii dobowy rekord zakażeń koronawirusem

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 20.04.2021
  GBP 5.2755 złEUR 4.5541 złUSD 3.7737 złCHF 4.1257 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement