Menu

Ireland is getting closer to abandoning its policy of neutrality. Order has been turned upside down

Ireland is getting closer to abandoning its policy of neutrality. Order has been turned upside down
Irlandzki premier podczas lutowej wizyty w Berlinie. (Fot. John Macdougal-Pool/Getty Images)
In the light of the Russian attack on Ukraine, Ireland will have to rethink its policy of neutrality in the future, said yesterday the prime minister of the country, Micheal Martin. These are the next reports on this subject since Putin started the invasion of a neighboring country.
News available in Polish

Irlandia zachowuje neutralność od lat 30. ubiegłego wieku, czyli pozostała neutralna także w czasie II wojny światowej.

Martin w rozmowie z brytyjską stacją BBC mówił, że teraz najważniejsze jest skupienie się w ramach Unii Europejskiej na pomocy dla Ukrainy, ale w przyszłości w Irlandii będzie musiała się odbyć debata na temat tego, czy utrzymywać neutralność.

"Porządek został wywrócony do góry nogami przez prezydenta (Rosji Władimira) Putina. Jako kraj musimy się nad tym zastanowić. Musimy zastanowić się nad zagrożeniem dla cyberbezpieczeństwa. Nie chodzi tu tylko o wojnę konwencjonalną, ale o hybrydowe działania wojenne w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Ma to wpływ na Unię Europejską i ma to wpływ na Irlandię, jeśli chodzi o naszą podatność na ataki" - mówił irlandzki premier, przypominając, że w zeszłym roku, w trakcie pandemii Covid-19, doszło w tym kraju do poważnego ataku cybernetycznego na służbę zdrowia.

Zaznaczył jednak, że ewentualne odejście od polityki neutralności nie odbędzie się z dnia na dzień.

"Nie jesteśmy potęgą militarną. To, co Irlandia robi najlepiej, to pomoc humanitarna i utrzymywanie pokoju. To są nasze mocne strony. Teraz w Irlandii musimy skupić się na sytuacji na Ukrainie i na tym, co potrafimy najlepiej. Nie można w środku kryzysu z dnia na dzień zmieniać długo prowadzonej polityki" - wyjaśnił.

Czytaj więcej:

Przez działania Putina Irlandia może porzucić neutralność

    Rates by NBP, date 15.07.2025
    GBP 4.8942 złEUR 4.2538 złUSD 3.6396 złCHF 4.5732 zł

    Sport