Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Improve the Brexit offer to EU citizens, or we'll veto the deal

Improve the Brexit offer to EU citizens, or we'll veto the deal
Europosłowie zwracają uwagę, że obywatele UE staliby się imigrantami drugiej kategorii. (Fot. Thinkstock)
In the European parliament we accept that the Brexit decision was a democratic choice, but we were never convinced Brexit would be a positive development economically: certainly not for the standing of Europe and the UK in the world and, most importantly, not for citizens.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Brytyjska premier Theresa May przedstawiła pod koniec czerwca rządową propozycję w tej sprawie. Kwestia ta jest stawiana przez liderów unijnych jako jedna z najważniejszych i pierwsza w kolejności do załatwienia. Dla Polski ma ona kluczowe znaczenie ze względu na blisko milionową społeczność Polaków mieszkających na Wyspach.

Dwa tygodnie po położeniu na stole propozycji ws. praw obywateli liderzy głównych frakcji politycznych wraz z czołowymi eurodeputowanymi, którzy zajmują się Brexitem, ostro ją skrytykowali. "Proponowanie, że Europejczycy dostaną status obywateli państw trzecich w Wielkiej Brytanii z mniejszymi prawami niż mają Brytyjczycy w całej UE to niewypał" - napisali w liście opublikowanym w kilku gazetach europejskich.

Europosłowie ocenili, że koncepcja, jaką przedstawił Londyn, nie tylko nie spełnia ambicji, by sprawy obywateli w kontekście negocjacji brexitowych były na pierwszym miejscu, ale rzuca dalszy cień niepewności ws. życia milionów Europejczyków.

W piśmie wskazano na różnice pomiędzy propozycjami Downing Street a tymi wypracowanymi przez 27 państw członkowskich i zespół negocjacyjny Komisji Europejskiej pod przywództwem Michela Barniera. "W propozycji UE obywatele Wielkiej Brytanii i Europejczycy zachowują te same prawa i ten sam poziom ochrony, który mają obecnie w ramach prawa europejskiego. Wszystkie prawa nabyte przed datą wyjścia mają być bezpośrednio egzekwowane, przy pełnej ochronie, pełnej wzajemności i równym traktowaniu. Stanowisko to jest proste i jasne, ponieważ jest uczciwe" - wskazują sygnatariusze.

Parlament Europejski nie kryje przy tym rozczarowania odpowiedzią, otrzymaną z drugiej strony kanału La Manche. "To był zimny prysznic. Rząd brytyjski proponuje, żeby dzień po Brexicie Europejczycy otrzymali status obywateli państw trzecich. Mieliby mniej praw w Wielkiej Brytanii niż oferujemy brytyjskim obywatelom w UE" - konstatują eurodeputowani.

I wymieniają, że obywatele unijnej "27" nie tylko straciliby prawo do głosowania w wyborach lokalnych, ale też ich przyszli członkowie rodzin musieliby spełnić wymogi dotyczące minimalnego dochodu (jeśli się ich nie spełnia, można być deportowanym). PE zwraca też uwagę, że status "pobrexitowych" dzieci nie jest jasny. "Brytyjska propozycja stwarza realne zagrożenie stworzenia obywateli drugiej kategorii" - można przeczytać w otwartym liście europosłów.

Komisja Europejska nie chciała dziś skomentować inicjatywy europarlamentu. "KE będzie omawiała wszystkie kwestie dotyczące Art. 50 na podstawie aktualizacji, jaką pojutrze przedstawi kolegium nasz główny negocjator Michel Barnier" - przekazał krótko na codziennej konferencji prasowej rzecznik KE Margaritis Schinas.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 09.05.2024
    GBP 4.9986 złEUR 4.2993 złUSD 4.0076 złCHF 4.4061 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement