IBRiS dla Onetu: Trzaskowski liderem rankingu zaufania, za nim Tusk i Morawiecki

W kwietniowym rankingu zaufania do polityków na pierwszym miejscu znalazł się kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski, ufa mu 50 proc. ankietowanych (wzrost o 4 pkt proc. względem poprzedniego miesiąca).
Drugie miejsce zajął premier Donald Tusk z 40-proc. zaufaniem (wzrost o 4,8 pkt proc. względem marca), a na trzecim - były premier Mateusz Morawiecki (PiS), który zdobył 36,8 proc. zaufania (wzrost o 0,7 pkt proc.).
Kolejną pozycję zajął minister sprawiedliwości Adam Bodnar, któremu ufa 36,1 proc. badanych. Za nim znajduje się popierany przez PiS kandydat na prezydenta Karol Nawrocki z zaufaniem 35,8 proc. badanych, a następnie prezydent Andrzej Duda, który cieszy się zaufaniem 33,8 proc. ankietowanych.
Na kolejnych miejscach znaleźli się:
- marszałek Sejmu Szymon Hołownia - 33,6 proc.
- wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz - 33,4 proc.
- prezes PiS Jarosław Kaczyński - 32,5 proc.
- kandydatka Lewicy na prezydenta Magdalena Biejat - 31,6 proc.
- wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL) - 28,7 proc.
- wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty (Lewica) - 27,4 proc.
- wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja) - 24,5 proc. badanych
- kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen - 23,8 proc.
- wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski - 23,6 proc.
- poseł KO Roman Giertych - 21,1 proc.
- kandydat na prezydenta partii Razem Adrian Zandberg - 17,9 proc.
Debiut w badaniu zaliczyła b. posłanka SLD, kandydatka na prezydenta Joanna Senyszyn, która zdobyła 17,9 proc. głosów zaufania, a za nią pod względem zaufania znalazł się kandydat na prezydenta Krzysztof Stanowski - 14,7 proc.
Na ostatnim miejscu znalazł się kandydat na prezydenta, europoseł Grzegorz Braun, któremu ufa 5,9 proc. respondentów, a nie ufa 75,9, co stanowi najwyższy poziom nieufności. Na drugim miejscu pod tym względem znalazł się Sławomir Mentzen (62 proc.), a na trzecim Kaczyński (59,9 proc.) .
IBRiS zwrócił uwagę, że największy wzrost zaufania względem poprzedniego badania dotyczy Magdaleny Biejat (wzrost o 5,8 pkt proc.). Największy spadek dotyczy Grzegorza Brauna (o 8,9 pkt proc.), a Sławomir Mentzen stracił 5,9 pkt proc. zaufania. W porównaniu z marcem największy wzrost nieufności dotyczy Brauna (wzrost o 11 pkt proc.) i Adriana Zandberga (wzrost o 5,3 pkt proc.).
Badanie przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w dniach 22-23 kwietnia 2025 r. na ogólnopolskiej próbie 1,1 tys. osób. Sondaż realizowano metodą telefoniczną, wykorzystując standaryzowane wywiady kwestionariuszowe wspomagane komputerowo (CATI).
Czytaj więcej:
CBOS: Trzaskowski i Hołownia liderami rankingu zaufania