Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Spanish Prime Minister Pedro Sanchez: We will recognize Palestinian statehood

Spanish Prime Minister Pedro Sanchez: We will recognize Palestinian statehood
Lewicowe władze Hiszpanii zamierzają uznać państwowość Palestyny. (Fot. Getty Images)
Speaking today at the Congress of Deputies, the lower house of Spain's parliament, Prime Minister Pedro Sanchez, head of the Spanish Socialist Workers' Party (PSOE), announced that if he received a vote of confidence, his third cabinet would take action to recognize a Palestinian state.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Wypowiedź Sancheza jest ukłonem w kierunku skrajnie lewicowego bloku Sumar, który w ostatnich dniach krytykował władze Hiszpanii za zbyt łagodną politykę wobec Izraela po rozpoczęciu 7 października wojny w Strefie Gazy.

Wchodzące w skład drugiego rządu Sancheza minister Ione Belarra oraz Irene Montero z bloku Sumar apelowały w ostatnich dniach o postawienie premiera Izraela Benjamina Netanjahu przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym (MTK), za - jak stwierdziły – zbrodnie popełnione na ludności palestyńskiej.

Pedro Sanchez (na zdjęciu) zmuszony jest do uwzględniania postulatów mniejszych ugrupowań, aby utrzymać władzę w kraju. (Fot. Getty Images)

Na początku trwającego ponad półtorej godziny przemówienia Sanchez ogłosił, że jego nowy gabinet zamierza "pracować na rzecz uznania państwa palestyńskiego". Podkreślił, że konieczne jest też jak najszybsze powstrzymanie przemocy na Bliskim Wschodzie.

"Wraz z Izraelem potępiamy zamach, którego doświadczył. Domagamy się natychmiastowego uwolnienia zakładników, ale jednocześnie sprzeciwiamy się masowemu zabijaniu Palestyńczyków w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu, a także opowiadamy się za dostarczeniem tam niezbędnej pomocy humanitarnej" - oznajmił Sanchez.

W dalszej części wystąpienia lider PSOE koncentrował się na wewnętrznych sprawach Hiszpanii. Zaznaczył, że zaplanowana przez nowy rząd amnestia dla katalońskich separatystów, przeciwko której protestuje opozycja, nie stanowi złamania krajowego ustawodawstwa.

Kierowani przez Sancheza socjaliści zajęli w przeprowadzonych 23 lipca wyborach parlamentarnych drugie miejsce. Wygrana centroprawicowa Partia Ludowa nie zdołała jednak uzyskać poparcia dla rządu swojego lidera, Alberto Nuneza Feijoo. Król Filip VI powierzył więc misję sformowania rządu Sanchezowi.

Chcąc uzyskać poparcie 350-osobowej izby socjaliści Sancheza muszą otrzymać wsparcie ugrupowań radykalnej lewicy wchodzących w skład bloku Sumar, a także mniejszych partii regionalnych, w tym separatystów z Katalonii i Kraju Basków.

Czytaj więcej:

Suella Braverman: Machanie palestyńską flagą w UK może być przestępstwem

"Daily Mail": Propalestyński tłum napadł na weterana sprzedającego symboliczne maki

Niemcy zmieniają politykę migracyjną. Zapowiadają m.in. szybsze deportacje 

Premier Sunak: "W tych niebezpiecznych czasach musimy bronić tego, co słuszne"

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 21.06.2024
    GBP 5.1291 złEUR 4.3331 złUSD 4.0527 złCHF 4.5437 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement