Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Germany is changing its migration policy. They announce, among others: faster deportations

Germany is changing its migration policy. They announce, among others: faster deportations
Niemcy stają się państwem coraz mniej przyjaznym migrantom. (Fot. Getty Images)
The issue of migration is currently by far the biggest problem for Germans - numerous surveys indicate this. An attempt to find solutions to the crisis was a summit of the federal government and the prime ministers of the federal states, during which many changes to the law were announced.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Szef partii CDU Friedrich Merz i prezydent Nadrenii Północnej-Westfalii Hendrik Wuest dali jasno do zrozumienia, że uzgodnione na szczycie środki są dla nich niewystarczające - przekazuje portal dziennika "Bild". Mowa m.in. o szybszych deportacjach czy prawie do zasiłków dopiero po 3 latach pobytu.

Chociaż Merz pochwalił porozumienie w sprawie cięć benefitów dla osób ubiegających się o azyl, dodał również, że "wyraźnie nie zgadza się" z dokonaną przez kanclerza Scholza oceną, że moment jest "historyczny". Dla niego szczyt azylowy jest "tylko krokiem naprzód". Decydującym czynnikiem jest jednak spadek liczby uchodźców - czy to się uda, okaże się dopiero za rok.

Wydarzenia ostatnich tygodnie pokazały, że w Niemczech znajduje się wielu imigrantów o antyzachodnich poglądach. (Fot. Getty Images)

Prezydent Nadrenii Północnej-Westfalii Hendrik Wuest (CDU) również nie jest w pełni zadowolony z wyników szczytu: "To pierwszy krok" - stwierdził, podkreślając, że nie jest to krok wielki.

Reakcja chadeckiej CSU była podobna. "Pozytywne: coś się ruszyło! Negatywne: to nie wystarczy. Musimy utrzymać presję, aby ograniczyć imigrację do Niemiec" - przekazał przewodniczący CSU Markus Soeder na platformie X.

Portal tagesschau ocenia z kolei porozumienie jako "punkt zwrotny w polityce migracyjnej". "To, co teraz zdecydowali premierzy i kanclerz, jeszcze kilka lat temu byłoby niemal niewyobrażalne" - podkreśla.

Niemiecki rząd chce zbadać, czy możliwe są procedury azylowe poza Europą. Specjalne karty płatnicze mają być dystrybuowane wśród migrantów zamiast gotówki, a prawo do świadczeń socjalnych będzie przysługiwać po trzech latach, a nie po półtora roku. Ponadto deportacje mają być szybsze i częstsze, "a kontrole graniczne mają przynajmniej sprawiać wrażenie, że państwo przez cały czas kontroluje sytuację" - zauważa tagesschau.

Na szczycie ustalono także m.in., że w przyszłości rząd federalny wesprze kraje związkowe ryczałtem w wysokości 7,5 tys. euro rocznie na osobę ubiegającą się o azyl.

Przy okazji szczytu migracyjnego prasa zwraca uwagę na aspekt migracji, który nabrał szczególnego znaczenia od dnia ataku Hamasu na Izrael i związanymi z tym demonstracjami propalestyńskimi oraz wzrostem liczby incydentów antysemickich w Niemczech - na "islamskie zagrożenie".

Tymczasem - jak donosi "Bild" - niemieckie społeczeństwo oczekuje od polityków zdecydowanych działań z zakresu polityki migracyjnej i konsekwentnego przeprowadzania deportacji.

"Masowa migracja do Niemiec i jej konsekwencje budzą coraz większy niepokój wśród społeczeństwa, blisko połowa jest za wprowadzeniem stacjonarnych kontroli na wszystkich granicach kraju" - informuje tabloid.

Czytaj więcej:

Suella Braverman: Machanie palestyńską flagą w UK może być przestępstwem

"Bild" wzywa do obrony wartości demokratycznych w Niemczech

Niemcy: Wzrost liczby ataków skrajnej prawicy na miejsca pamięci w obozach koncentracyjnych

KE: Jesteśmy świadkami wyjątkowego wzrostu liczby incydentów antysemickich w Europie

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 13.05.2024
    GBP 4.9947 złEUR 4.2977 złUSD 3.9853 złCHF 4.3964 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement