Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Spain: Luxury hotels resume operations in the worst year for tourism

Spain: Luxury hotels resume operations in the worst year for tourism
Benidorm - jeden z najpopularniejszych wśród Brytyjczyków hiszpańskich kurortów. (Fot. Getty Images)
Owners of luxury hotels in Spain resume operation of these facilities after more than three months of operating ban due to a coronavirus epidemic. Experts point out that it will be difficult to make big profits in this worst year in the history of Spanish tourism.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Eksperci turystycznego portalu "Hosteltur" wskazują, że perspektywy na najbliższe miesiące dla właścicieli tzw. paradorów, hoteli "z najwyższej półki", w zaadaptowanych zabytkowych zamkach, pałacach i klasztorach, nie są dobre.

Zaznaczają, że zarówno operatorzy paradorów, jak i innych hoteli, powinni szukać nowych sposobów na biznes. Pomysłów jednak brakuje, a obowiązujące od końca czerwca przepisy o tzw. nowej normalności wciąż utrzymują część restrykcji, m.in. nakazują dystans społeczny oraz noszenie masek w miejscach publicznych.

"Nadejście tzw. nowej normalności ma więcej z nowej niż z normalności (…). Hotelarz, który liczy na to, że od lipca będzie tak jak kiedyś, jest w błędzie" - uważa Nuria Montes, szefowa turystycznego stowarzyszenia HOSBEC.

Mimo że część hiszpańskich hoteli wykorzystywanych była podczas szczytu epidemii w marcu i kwietniu jako miejsce leczenia lub odosobnienia dla pacjentów z lekkimi objawami Covid-19, to władze Hiszpanii zapewniają, iż obiekty turystyczne w tym kraju są całkowicie bezpieczne. I to nie tylko dla wczasowiczów.

Od 21 czerwca do Hiszpanii bez konieczności odbywania kwarantanny mogą docierać turyści z państw UE. Sekretarz stanu Hiszpanii ds. turystyki Isabel Oliver podkreśla, że nie mają oni powodów, aby obawiać się o poziom bezpieczeństwa epidemicznego w hotelach.

Plaża w Puerto Mogan. (Fot. Getty Images)

"Hiszpania jest bezpiecznym kierunkiem dla mieszkańców, pracowników tego sektora, a także dla turystów krajowych i zagranicznych" - zapewnia Isabel Oliver, cytowana przez dziennik "El Periodico".

Także właściciele hoteli potwierdzają, że ich lokale są bezpieczne, ale wskazują na duże straty, jakie ponieśli po wprowadzeniu w marcu z powodu koronawirusa zakazu funkcjonowania placówek hotelowych.

Władze organizacji turystycznej Exceltur nie mają wątpliwości, że 2020 r. będzie najgorszym historii hiszpańskiej turystyki. Oczekują, że aktywność tego sektora spadnie o 50 proc., a branża straci z powodu epidemii około 14 mln turystów.

Z najnowszych danych Krajowego Instytutu Statystycznego w Madrycie (INE) wynika, że w maju 2020 r. zanotowano zaledwie 259 tys. noclegów w hiszpańskich hotelach, czyli mniej o 99,2 proc. wobec analogicznego miesiąca w 2019 r.

W opublikowanym w czwartek przez bank centralny Hiszpanii (BdE) raporcie władze tej instytucji wskazały, że hotelarstwo było jedną z trzech, obok handlu i transportu, branży w tym kraju, które najbardziej ucierpiały podczas kryzysu wywołanego koronawirusem.

"Spadek aktywności w tych sektorach w drugim kwartale 2020 r. był wyższy niż 70 proc." - napisał BdE w najnowszym raporcie.

Czytaj więcej:

Hiszpania będzie kontrolować zdrowie turystów

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 14.06.2024
    GBP 5.1857 złEUR 4.3581 złUSD 4.0760 złCHF 4.5690 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement