French Open: Promotion to the second round with a birthday present

Iga Świątek jest w świetnej formie! (Fot. Getty Images)
The defending title Iga Świątek defeated the Slovenian Kaja Juvan 6: 0, 7: 5 in the first round of the French Open Grand Slam. The tennis player, seeded with an 'eight', celebrated her 20th birthday with the victory at the opening of this year's edition of the Paris tournament.

Kolejną rywalką zajmującej dziewiąte miejsce w światowym rankingu Polki będzie Szwedka Rebecca Peterson. To był jej ósmy mecz z rzędu we French Open, który wygrała bez straty seta.

Ostatnim meczem Świątek przed podróżą do stolicy Francji był finał prestiżowego turnieju WTA 1000 w Rzymie, w którym Czeszce Karolinie Pliskovej nie oddała nawet gema. Po pierwszym secie pojedynku z będącą 101. rakietą świata Juvan, który zainaugurował zmagania na korcie centralnym, wydawało się, że podopieczna trenera Piotra Sierzputowskiego drugą rywalkę z rzędu może odprawić na tzw. rowerze.

Starsza o rok Słowenka, która prywatnie od dawna przyjaźni się z tenisistką z Raszyna, próbowała walczyć z faworytką, ale bezskutecznie. Ta narzuciła jej swoje warunki i po 24 minutach zawodniczki szykowały się już do drugiej partii, która dla odmiany trwała ponad godzinę.

Ona również zaczęła się po myśli solenizantki, która po przełamaniu objęła prowadzenie 3:1. W tej części pojedynku jednak tenisistka z Lublany grała bardziej agresywnie i przyniosło to efekt. Juvan zaczęła częściej dochodzić do głosu i gra znacznie bardziej się wyrównała. Efektem tego był remis 3:3, a potem walka "gem za gem". Każda z tenisistek miała po dwa niewykorzystane "break pointy" - Polka w szóstym gemie, a jej przeciwniczka w 11. Zmuszona do większego wysiłku Świątek podczas kolejnej przerwy usiadła na krzesełku i nakryła głowę ręcznikiem. Końcówka należała jednak do niej, choć nie miała łatwego zadania. Zawodniczka z Lublany prowadziła 40:0 przy własnym serwisie, ale potem przegrała trzy kolejne akcje. Potem obroniła jeszcze trzy piłki meczowe, ale przy czwartej zaliczyła autowe zagranie.

Juvan co prawda posłała dwa asy, a Polka miała trzy podwójne błędy, ale w akcjach wygrywanych po swoim drugim podaniu pierwsza z nich miała tylko 30 procent skuteczności, a druga 65. Faworytka posłała też 22 uderzenia wygrywające i miała 24 niewymuszone błędy. Jej rywalka zanotowała ich - odpowiednio - 18 i 28.

Dobre relacje między tenisistkami widać było zaraz po meczu - uścisnęły się kilka razy uśmiechnięte i dłużej rozmawiały po zejściu z pola gry.

W przeszłości nieraz odnosiły wspólnie sukcesy. W 2018 roku wywalczyły złoty medal młodzieżowych igrzysk olimpijskich w Buenos Aires w deblu. Startowały też nieraz razem w grze podwójnej podczas juniorskich zmagań wielkoszlemowych.

W profesjonalnym tenisie zmierzyły się po raz pierwszy dopiero w tym sezonie. Zawodniczka z Raszyna wygrała wówczas w drugiej rundzie turnieju WTA na kortach twardych w Melbourne 2:6, 6:2, 6:1.

Organizatorzy French Open nie zapomnieli o urodzinach Świątek. Dostała kwiaty, a następnie przeprowadzająca z nią na korcie pomeczowy wywiad Marion Bartoli zachęciła publiczność do odśpiewania solenizantce popularnego "Happy Birthday".

"Nigdy jeszcze nie przystępowałam do obrony tytułu, nawet w jakimś małym turnieju, więc nie wiedziałam, czego się spodziewać. Próbowałam się trzymać swojej rutyny i pracować tak jak to robiłam cały sezon" - relacjonowała Polka.

A na obiektywie kamery na koniec napisała: "Czuję się staro jak na 20-latkę".

W drugiej rundzie czeka ją pierwszy w karierze pojedynek z 60. w rankingu Peterson. 25-letnia Szwedka, która ma w dorobku dwa tytuły wywalczone w imprezach WTA (oba z 2019 roku), dotychczas tylko raz w karierze dotarła do trzeciego etapu zmagań w Wielkim Szlemie. Udało jej się to w US Open 2018.

Dziś występ w imprezie na kortach ziemnych im. Rolanda Garrosa rozpocznie też Kamil Majchrzak, który trafił na reprezentanta gospodarzy Arthura Cazaux. Dzień wcześniej mecz pierwszej rundy przegrał rozstawiony z "19" Hubert Hurkacz, a we wtorek do rywalizacji powinna włączyć się Magda Linette.