French Open: Nadal won an epic match against Djokovic

Pojedynek tytanów kortów trwał ponad 4 godziny. (Fot. Getty Images)
Rafael Nadal advanced to the semi-finals of the French Open Grand Slam. After four hours and 12 minutes, the seeded fifth Spanish tennis player defeated the leader of the ranking and defending the title in Paris, Serb Novak Djokovic 6: 2, 4: 6, 6: 2, 7: 6 (7-4).

Przez ostatnie kilkanaście lat to właśnie ta dwójka, do spółki z Rogerem Federerem, trzęsła męskim tenisem. Hiszpan ma na koncie rekordowe 21 triumfów w imprezach wielkoszlemowych, a Djokovic i będący już u schyłku kariery Szwajcar - po 20.

W ćwierćfinale doszło do pojedynku, na który fani tenisa czekali od momentu rozlosowania drabinek paryskiej imprezy. Nadal i Djokovic zmierzyli się ze sobą po raz 59. Obecny bilans jest nieznacznie na korzyść Serba - 30-29. W samym French Open natomiast Hiszpan powiększył przewagę - wygrał ósmy z dziesięciu pojedynków.

Już pierwszy gem meczu, w którym Nadal przełamał Djokovica, zwiastował wielkie widowisko. Trwał dziesięć minut, a drugi punkt zakończył się po trwającej 22 uderzenia wymianie.

Nadal przejął inicjatywę, wygrał partię 6:2. W drugiej prowadził już 3:0, ale Djokovic wreszcie się przebudził i wyrównał stan meczu.

Trzeci set miał podobny przebieg do pierwszego. Nadal ponownie zaczął od przełamania, a później jeszcze raz wygrał gema przy serwisie Serba. 2:1 w meczu było dobrym prognostykiem, bo nigdy nie przegrał z Djokovicem, jeśli miał takie prowadzenie.

Lider światowej listy nie zamierzał się jednak poddawać. Czwartego seta to on zaczął bardzo dobrze. Przy stanie 5:4 miał dwie piłki setowe, ale je zmarnował. Nadal odłamał rywala i doprowadził do tie-breaka.

Uskrzydlony Hiszpan zaczął go od prowadzenia 3-0, a po chwili było już 6-1. Do zamknięcia spotkania potrzebował czterech piłek meczowych.

"To był ciężki mecz. Novak jest jednym z najlepszych graczy w historii, aby wygrać z nim jest tylko jedna metoda – grać swój najlepszy tenis od pierwszego do ostatniego punktu. To dla mnie najważniejszy turniej w karierze, najważniejszy kort. Wygrana tutaj znaczy wszystko" - stwierdził Nadal na korcie.

Aż 13-krotnie triumfował we French Open. Łącznie w stolicy Francji może się pochwalić bilansem 110 wygranych meczów i trzech porażek. Na terenie obiektu imienia Rolanda Garrosa w ubiegłym roku odsłonięto jego pomnik.

W piątek, w dniu swoich 36. urodzin, zmierzy się w półfinale z Alexandrem Zverevem. Kilka godzin wcześniej rozstawiony z numerem trzecim niemiecki tenisista pokonał 19-letniego Hiszpana Carlosa Alcaraza (nr 6.) 6:4, 6:4, 4:6, 7:6 (9-7).

Zverev, 25-letni mistrz olimpijski z Tokio, po raz drugi z rzędu awansował do półfinału French Open. W decydującym spotkaniu wielkoszlemowej imprezy wystąpił raz - w ubiegłorocznym US Open. Przegrał wówczas z Austriakiem Dominikiem Thiemem.

Dzisiaj o awans do półfinału zagrają pogromca Huberta Hurkacza z 1/8 finału Norweg Casper Ruud (nr 8.) z Duńczykiem Holgerem Rune oraz Rosjanin Andriej Rublow (nr 7.) z Chorwatem Marinem Cilicem (nr 20.).