Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Food prices could soar by 10% this year, warns M&S boss

Food prices could soar by 10% this year, warns M&S boss
Czy ceny w brytyjskich supermarketach znów wzrosną? Pojawia się wiele takich sygnałów. (Fot. Getty Images)
The boss of Marks & Spencer said the crunch time for families would come after summer holidays when they find ‘there is nothing left in the kitty’

Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Pomimo swoich niepokojących prognoz, Archie Norman uważa, że "nie należy zbytnio panikować". Wyraził opinię, że wzrost inflacji, który dodatkowo napędza kryzys finansowy, jest prawdopodobnie problemem 12-miesięcznym, a nie kilkuletnim.

Podkreślił także, że Brytyjczycy wciąż są gotowi finansowo na zakupy w sklepach M&S, a wielu z nich wciąż dysponuje pokaźnymi sumami na kontach oszczędnościowych.

Jednocześnie szef M&S, który w przeszłości był posłem Partii Konserwatywnej dodał, iż "jasne jest, że ceny żywności nadwyrężą budżety domowe".

"To, co się obecnie dzieje, to wzrost cen na rynku światowym. Nie ma to nic wspólnego z brytyjską żywnością i sytuacją w naszym kraju. Chodzi wyłącznie o ceny transportu, pszenicy, ropy i energii" - wyjaśnił.

"Działamy na bardzo niskich marżach, dlatego wszyscy niechętnie będziemy musieli pozwolić na to, aby inflacja cen żywności niejako przeszła przez system" - dodał ekspert.

Norman zwrócił uwagę, że płace na Wyspach zaczynają rosnąć, aby nadążyć za inflacją, a sami pracownicy M&S otrzymali 5-procentowy wzrost wynagrodzeń. 

"Nie będzie jednak zaskoczeniem, gdyby ceny żywności wzrosły w ciągu roku o 8-10 proc., ale jeszcze nie możemy tego potwierdzić. Jeszcze wiele przed nami" - dodał.

W jego ocenie, kryzys najbardziej zauważalny będzie po sezonie wakacyjnym, gdy Brytyjczycy wrócą z urlopów i letnich wyjazdów.

Czytaj więcej:

Sieć Tesco podnosi stawki godzinowe wszystkim pracownikom

Mieszkańcy UK gromadzą zapasy, podczas gdy ceny w sklepach rosną

Sainsbury's o zmianie nawyków klientów: "Patrzą na każdego pensa"

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 24.06.2022
  GBP 5.4831 złEUR 4.7094 złUSD 4.4656 złCHF 4.6538 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement