Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Food security threatened by extreme flooding, farmers warn

Food security threatened by extreme flooding, farmers warn
Bez wsparcia rządu dla brytyjskich rolników w sklepach może zabraknąć żywności... (Fot. OLI SCARFF/AFP via Getty Images)
Record-breaking rain over the past few months has left fields of crops under water and livestock's health at risk, adding to pressures on food producers.The flooding and extreme weather linked to climate change will undermine UK food production unless farmers get more help, the National Farmers Union said.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Powodzie i ekstremalne warunki pogodowe związane ze zmianami klimatycznymi osłabią produkcję żywności w Wielkiej Brytanii, jeśli rolnicy nie otrzymają większej pomocy - stwierdził Krajowy Związek Rolników (NFU).

Związkowcy ostrzegli przed "znacznie zmniejszoną produkcją" i "potencjalnymi zagrożeniami" dla jakości plonów w tegorocznych zbiorach i wezwali rząd do podjęcia dalszych działań w celu zrekompensowania powodzi rolnikom i wsparcia krajowej produkcji żywności.

Wiceprezydent NFU Rachel Hallos zaznaczyła, że brytyjscy rolnicy "stają na pierwszej linii frontu zmian klimatycznych – jednego z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa żywnościowego Wielkiej Brytanii".

"Te skrajności mogą wkrótce stać się normą. Potrzebujemy jasnego planu od rządu, aby przygotować się do zmian klimatycznych w perspektywie krótko- i długoterminowej, abyśmy mogli w dalszym ciągu produkować żywność i dbać o obszary wiejskie" - dodała Hallos.

W odpowiedzi na ten apel rząd oświadczył, że rozważa rozszerzenie nowego programu odszkodowań i przypomniał, że od 2015 r. uchronił przed skutkami powodzi ponad 900 000 akrów gruntów rolnych.

"Rolnicy będą mogli otrzymać płatności za wszystkie działki gruntów, które zostały zalane w sąsiedztwie kwalifikującej się rzeki. Będziemy nadal słuchać rolników i zastanawiać się, jak możemy rozszerzyć program i poprawić wsparcie dla osób poszkodowanych" - zapewnił minister rolnictwa Mark Spencer.

Czytaj więcej:

Rolnicy protestują w Brukseli: "Wasz import, nasza klęska"

Walijscy rolnicy wciąż protestują przed parlamentem w Cardiff. Ustawili 5 500 kaloszy

Brytyjscy rolnicy chcą otrzymywać od rządu dochód podstawowy, aby sprostać trudnościom po Brexicie

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 21.05.2024
  GBP 4.9798 złEUR 4.2572 złUSD 3.9175 złCHF 4.3052 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement