Menu

FIS Ski Jumping: Germany wins, Poland on the sixth place

FIS Ski Jumping: Germany wins, Poland on the sixth place
Na zdj. Piotr Żyła podczas wczorjaszego skoku w Planicy. (Fot. Getty Images)
Poland took sixth place in the World Cup team competition in ski jumping at the mammoth facility in Planica. Kamil Stoch was missing for the first time in five years. Germany won, ahead of Japan and Austria.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W polskiej drużynie wystąpili: Piotr Żyła, Andrzej Stękała, Jakub Wolny i Dawid Kubacki. Trener Michal Dolezal zrezygnował ze Stocha, bo ten we wcześniejszych dniach spisywał się w Planicy słabo.

To był 100. konkurs drużynowy PŚ z udziałem Polski. Jubileusz wypadł jednak kiepsko. Wobec absencji trzykrotnego mistrza olimpijskiego, a także gorszej dyspozycji Kubackiego na więcej trudno było liczyć.

W nieoficjalnej indywidualnej klasyfikacji najlepszym z biało-czerwonych okazał się Żyła. Jego 213 m było 13. wynikiem. 14. rezultat miał Stękała (222 m), 16. Wolny (214 m), a dopiero 24. Kubacki (204 m).

Gdy pięć lat temu w Kuopio w składzie Polaków również zabrakło Stocha, to także zajęli szóste miejsce. W stu "drużynówkach" odnotowali siedem zwycięstw, 12 razy uplasowali się na drugim miejscu, a 11-krotnie na trzecim.

Na podium stanęli po raz pierwszy w Villach w Austrii w 2001 roku, zajmując trzecią lokatę. Był to ich 16. występ. Pierwsze zwycięstwo odnieśli natomiast dopiero w 71. podejściu - 3 grudnia 2016 w Klingenthal, w składzie: Żyła, Kubacki, Maciej Kot i Stoch.

Niemcy i Japończycy odstawali od reszty stawki. Ostatecznie podopieczni trenera Stefana Horngachera wygrali o 9,5 pkt. Strata Austrii wyniosła już 30,6, a Polski aż 55,6 pkt.

Łącznie w tym sezonie odbyły się cztery "drużynówki". Dwie wygrała Austria, a po jednej Norwegia i Niemcy. Dorobek Polski to dwa drugie miejsca i jedno trzecie.

Pierwotnie konkurs miał się odbyć w sobotę, ale na przeszkodzie stanęła niesprzyjająca pogoda. Przeniesiono go na dzisiaj i skrócono do jednej serii. O 10:30 lokalnego czasu rozpocznie się bowiem ostatni indywidualny konkurs sezonu 2020/21.

Triumf w klasyfikacji generalnej PŚ zapewnił sobie już Norweg Halvor Egner Granerud. Trwa natomiast walka o małą Kryształową Kulę w lotach. Najbliżej jest jej Japończyk Ryoyu Kobayashi, który o 20 pkt wyprzedza Niemca Karla Geigera. Choć polscy skoczkowie w ostatnich latach odnieśli mnóstwo sukcesów, to tego trofeum nie udało się zdobyć ani Adamowi Małyszowi, ani Stochowi.

Wyniki:

1. Niemcy 819,5 pkt (Pius Paschke, Constantin Schmid, Markus Eisenbichler, Karl Geiger)

2. Japonia 810,0 (Naoki Nakamura, Junshiro Kobayashi, Yukiya Sato, Ryoyu Kobayashi)

3. Austria 788,9 (Daniel Huber, Markus Schiffner, Stefan Kraft, Michael Hayboeck)

4. Słowenia 785,5

5. Norwegia 779,2

6. Polska 763,9 (Piotr Żyła, Andrzej Stękała, Jakub Wolny, Dawid Kubacki)

Czytaj więcej:

Granerud: "Już wygrałem, ale w Planicy nie będę tylko turystą"

Żyła 10. w Planicy. Fatalny upadek Tandego

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 17.09.2021
  GBP 5.3633 złEUR 4.5789 złUSD 3.8882 złCHF 4.1929 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement