Menu

Extreme heat warnings to be given out

Extreme heat warnings to be given out
Wysokie temperatury mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego. (Fot. Getty Images)
Weather warnings for extreme heat have been launched after a record-breaking number of heatwave deaths were recorded in England last summer.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Dr Will Lang z Met Office przekazał na spotkaniu z grupą Local Government Association, że system ostrzeżeń zaczął już funkcjonować na terenie Anglii. W jego ramach, eksperci będą mogli wydawać bursztynowe lub czerwone alerty, które różnymi kanałami trafiać będą do mieszkańców.

Decyzję podjęto po tym, gdy Public Health England odnotował w ubiegłym roku 2 256 zgonów z powodu upałów. Była to najwyższa taka liczba od 2004 roku, kiedy to rozpoczęto rejestrowanie liczby śmiertelnych wypadków na skutek wysokich temperatur powietrza.

Jak przekazano, najwięcej zgonów z tego powodu odnotowano w ubiegłym roku w dniach 23-27 czerwca, 30 lipca - 1 sierpnia oraz 5-15 sierpnia.  W samym sierpniu było to 1 734 zgonów.

Dr Will Lang podkreślił, że "system jest uruchamiany, ponieważ upały stają się coraz większym problemem z uwagi na zmiany klimatu".

Ekspert wyjaśnił, że system wyda ostrzeżenie, gdy pojawi się fala wysokich temperatur podobna do tej z sierpnia ubiegłego roku. Na Wyspach przez kilka dni temperatura w ciągu dnia wynosiła wówczas 30 st. C w dzień i 20 st. C w nocy.

"To, co spowoduje system, to podkreślenie wpływu upałów na populację, a także na infrastrukturę taką jak transport czy energetyka" - dodał.

Ostrzeżenia będą skoordynowane z innymi istniejącymi alertami zdrowotnymi dotyczącymi upałów, które już funkcjonują, ale do tej pory były kierowane głównie do pracowników służby zdrowia.

Czytaj więcej:

Londyn: Których linii metra unikać podczas upałów?

Naukowcy alarmują: Globalne ocieplenie "może być już nie do zatrzymania"

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 26.07.2021
  GBP 5.3582 złEUR 4.5858 złUSD 3.8915 złCHF 4.2381 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement