Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Europe's biggest solar eclipse since 1999

Europe's biggest solar eclipse since 1999
To największe tego typu zaćmienie od 1999 roku. (Fot. Thinkstock)
A solar eclipse is set to block out nearly 90 per cent of sunlight across parts of Europe next month - and it will be the biggest event of its kind in 16 years.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak wskazuje Europejska Sieć Operatorów Systemów Przesyłowych Energii Elektrycznej (ENTSO-E), do której należy 41 operatorów sieci z 34 państw Europy, dzienna moc europejskich elektrowni słonecznych i ogniw fotowoltaicznych wynosi łącznie 89,3 GW. W czasie zaćmienia może jednak spaść o 33,5 GW.

Zjawisko rozpocznie się 20 marca o godzinie 8:45 i zakończy o godz. 10:41. W Londynie maksymalne zaćmienie będzie można zaobserwować o 9:31. W niektórych częściach Europy przysłonięcie słońca może potrwać nawet do kilku godzin. To największe tego typu wydarzenia od 1999 roku - zwraca uwagę "Daily Mail". Przy czystym niebie w największym stopniu dotknie sieci energetycznych w Niemczech i we Włoszech - w tych krajach zarówno udział ogniw fotowoltaicznych w ogólnym miksie energetycznym jest wysoki, jak i zaćmienie będzie wyraźnie widoczne.

W Polsce Księżyc w 3/4 przesłoni tarczę Słońca. Całkowite zaćmienie będzie można obserwować m.in. na Wyspach Owczych i Spitsbergenie. O 94 procent mniej promieni słonecznych zauważą mieszkańcy Glasgow, Aberdeen i Edynburga.

ENTSO-E przewiduje, że z powodu zaćmienia Słońca w Niemczech może dojść nawet do spadku produkcji energii z ogniw fotowoltaicznych o 16,9 GW. Tymczasem całkowity dzienny potencjał niemieckich paneli słonecznych szacuje się na 39,7 GW - oczywiście zależy on od pory roku i pogody.

We Włoszech spadek może wynieść 7,1 GW, przy całkowitej mocy 19,6 GW - dodaje ENTSO-E. Według stowarzyszenia, względnie wysokie spadki - od 1,3 do 2 GW - mogą wystąpić też w Belgii, Francji i Hiszpanii.

Ograniczenie promieniowania słonecznego bezpośrednio dotknie wydajności ogniw fotowoltaicznych i po raz pierwszy wpłynie na bezpieczeństwo europejskiego systemu energetycznego - podkreśla ENTSO-E w swym raporcie. Głównym wyzwaniem dla operatorów będzie koordynacja działań i zrównoważenie sieci w celu uniknięcia przeciążeń.

ENTSO-E nazywa zaćmienie "bezprecedensowym testem dla systemów energetycznych Europy".

Jak przewidują astronomowie, całkowite zaćmienie słońca ma nastąpić w 2026 roku.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 24.06.2024
    GBP 5.1037 złEUR 4.3198 złUSD 4.0319 złCHF 4.5104 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement