Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Electric air taxi startup Lilium completes first test of its new five-seater aircraft

Electric air taxi startup Lilium completes first test of its new five-seater aircraft
Maszyna produkowana przez niemiecki start-up będzie miała zasięg 300 km. (Fot. Getty Images)
German air taxi startup Lilium announced the first test of its full-scale, all-electric five-seater aircraft. It was the latest in a series of successful tests for the nascent electric flight industry, which aims to have 'flying cars' whizzing above cities within the next decade.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Niemiecki startup do 2025 r. chce stworzyć flotę zeroemisyjnych samolotów w miastach na całym świecie, oferujących usługę przewozu osób. Maszyny mają być pięć razy szybsze niż samochód i emitować mniej hałasu niż motocykl. Jak zauważył Bloomberg, Lilium jest pierwszym elektrycznym odrzutowcem w historii, który uzyskał certyfikację.

Maszyna produkowana przez niemiecki start-up będzie miała zasięg 300 km, co umożliwi przewóz osób między Nowym Jorkiem i Bostonem. Przelot z nowojorskiego lotniska im. Johna F. Kennedy'ego na Manhattan ma kosztować jednego pasażera około 70 dolarów. Jak zauważył dyrektor handlowy start-upu Remo Gerber, wskazane parametry sprawią, że latająca taksówka będzie tańszą alternatywą dla helikopterów i konkurencją dla usług przejazdu najdroższymi limuzynami.

Pełnowymiarowy prototyp zadebiutował w bazie Lilium w pobliżu Monachium. Jednostka jest napędzana 36 silnikami odrzutowymi. Po starcie obracają się one, aby odrzutowiec mógł lecieć do przodu w sposób podobny do standardowego samolotu, wykorzystując 10 proc. energii z wielowirnikowej konstrukcji opartej na technologii stosowanej w śmigłowcach. Jak zapewniają przedstawiciele Lilium, takie wykorzystanie energii pozwala maszynie pokonać problemy z zasięgiem, uważane dotychczas z główną przeszkodę dla samolotów z napędem elektrycznym.

Dyrektor generalny Lilium Daniel Wiegand w rozmowie z Bloomberg TV poinformował, że start-up posiada obecnie 100 mln dolarów funduszy. Aby jednak wprowadzić latającą taksówkę na rynek, będzie musiał zebrać co najmniej taką samą kwotę oraz zwiększyć zatrudnienie o setki miejsc pracy. Obecnie w firmie pracuje 300 osób.

Wiegand zauważył, że rozwiązanie spotyka się z zainteresowaniem ze strony miast na całym świecie. Szef niemieckiego start-upu początkowo chciałby rozmieścić Lilium w dwóch lub trzech lokalizacjach. W każdej z flot miałoby znajdować się około 20 samolotów, co zapewniłoby rentowność indywidualnym operacjom.

Firma produkuje własne silniki, baterie i konstrukcje kompozytowe. Wiegand podczas wywiadu zapewnił również, że firma chce pozostać niezależna i nie szuka potencjalnego nabywcy.

Według firmy konsultingowej Roland Berger, na świecie jest obecnie ponad 100 różnych programów samolotów elektrycznych w fazie rozwoju. Największymi rywalami dla Lilium są m.in. Joby Aviation i Kitty Hawk, a także planowane oferty Airbusa, Boeinga i partnerem Uber Technologies firmą Bell Helicopter. 

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 20.05.2024
    GBP 4.9743 złEUR 4.2575 złUSD 3.9149 złCHF 4.3072 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement