Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Dublin Airport could break a 76-year tradition of blessing planes due to new safety rules

Dublin Airport could break a 76-year tradition of blessing planes due to new safety rules
Tradycja święcenia samolotów na lotnisku w Dublinie zaczęła się latem 1947 roku. (Fot. Getty Images)
New security protocols may end the tradition of ordaining aircraft at Dublin Airport, which has continued for 76 years. Every Christmas a Catholic priest is invited there to perform such a ceremony.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Z powodu niedawnej zmiany protokołów bezpieczeństwa, teren lotniska dostępny jest teraz wyłącznie dla jego pracowników. Dlatego też, wszelkie inne czynności, które nie są związane z funkcjonowaniem lotniska, nie mogą być przeprowadzane. Pracujemy obecnie nad nowym podejściem, które umożliwi podtrzymanie tradycji bożonarodzeniowego święcenia samolotów na lotnisku w Dublinie" – oznajmił rzecznik lotniska przed kamerami stacji Euronews.

Władze lotniska zdecydowały się na wyjaśnienie sytuacji w odpowiedzi na doniesienia mówiące o tym, że za zaprzestaniem święcenia samolotów stoi niejaki John Hamill, były działacz grupy Irlandzcy Ateiści, który uruchomił kampanię na rzecz zorganizowania niereligijnego błogosławienia samolotów. Hamill nie wierzy w tłumaczenia lotniska.

"Święcili samoloty przez 75 lat, aż tu nagle dwa tygodnie po tym, jak ktoś wyraził chęć dołączenia do księdza, zorientowali się, że stanowi to zagrożenie dla bezpieczeństwa" – ironizuje ateista.

Tradycja święcenia samolotów na lotnisku w Dublinie zaczęła się latem 1947 roku. 20 lat później termin święcenia przeniesiono na 25 grudnia. To jedyny dzień, w którym lotnisko jest zamknięte dla ruchu samolotowego. W pracy jest wtedy zaledwie garstka niezbędnych pracowników, a razem z nimi kapelan lotniska, ojciec Desmond "Des" Doyle.

Nie wiadomo, jak będzie wyglądać ceremonia święcenia samolotów 25 grudnia 2024 roku i czy w ogóle się odbędzie.

Wraz ze wzrostem liczby samolotów korzystających z lotniska w Dublinie – przez miejscowy terminal w ubiegłym roku przewinęło się 32 milionów pasażerów – z czasem ograniczono się do ogólnego święcenia lotniska. Wcześniej święcony był każdy samolot z osobna.

Irlandzki Urząd Lotnictwa Cywilnego nie skomentował jeszcze tłumaczeń lotniska odnośnie zmian przepisów bezpieczeństwa.

Czytaj więcej:

"Dublin jako bardziej przyjazne miasto": Szykują się zmiany w stolicy Irlandii?

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 21.05.2024
  GBP 4.9798 złEUR 4.2572 złUSD 3.9175 złCHF 4.3052 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement