Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Discount stores in Poland are returning to pre-pandemic state

Discount stores in Poland are returning to pre-pandemic state
Sieć Biedronka jest zdecydowanym liderem na polskim rynku spożywczych dyskontów. (Fot. MondayNews)
The technology company Proxi.cloud and the analytical and research platform UCE RESEARCH compared the behavior of over 280,000 discount customers from the first half of this year. and from the same period last year. The respondents visited a total of over 5,000 institutions of this type all over the country.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Okazało się, że w I półroczu br. sklepy Biedronki odwiedziło aż 93,5% ankietowanych. Do tego jedna czwarta klientów tej sieci nie zaopatrywała się u konkurencji. Od stycznia do czerwca br. przeciętny konsument chodził do placówek Biedronki o 20,9% razy częściej niż rok wcześniej.

Z kolei w Netto najbardziej wzrósł ruch, bo o ponad połowę. Ponadto sieć zyskała najwięcej klientów w relacji rocznej. Aldi również istotnie zwiększył liczbę wizyt w swoich sklepach – o 37,7%. Natomiast Lidl zaliczył spadek, jeśli chodzi o udział w całym ruchu w tym formacie – o 2,8 p.p. Co więcej, stracił 2,8% klientów i wykazał najmniejszy wzrost liczby wizyt.

Zaobserwowano również, że Biedronka generuje aż 63,6% wszystkich koszyków dyskontowych. Rok do roku zanotowała prawie niewidoczny spadek, bo o 0,1 p.p. Natomiast Lidl odnotował ostatnio 20,6%. I to jest o 2,8 p.p. niższy wynik niż poprzednio.

W ocenie autorów badania, ta sieć najsłabiej poradziła sobie w walce o klienta w relacji rocznej. Udziały pozostałych dwóch sieci w łącznym ruchu w dyskontach spożywczych wzrosły – o 2,5 p.p. w Netto i 0,4 p.p. w Aldi.

"Warto też podkreślić, że Biedronka ma zdecydowanie najsilniejszą bazę klientów. 24% z nich, czyli blisko jedna czwarta, nie robi zakupów w żadnym innym dyskoncie spożywczym. Dla porównania, w przypadku Lidla udział tak lojalnych konsumentów wynosi tylko 5%, w Netto – 4%, a w Aldi – 1,9%. W każdej z sieci zaobserwowaliśmy niewielki spadek lojalności klientów w relacji rocznej. Tym samym widać, że Polacy zaczęli chodzić na zakupy częściej, jednocześnie zmniejszając swoje przywiązanie do szyldu" – komentuje Iwona Kołodziejek z Proxi.cloud.

Sieć Netto zaliczyła za to największy wzrost ruchu ze wszystkich graczy – o 52,8% rdr. Na drugim miejscu w tym zestawieniu jest Aldi z wynikiem 37,7%. Dalej znalazła się Biedronka – 21,6%, a na końcu uplasował się Lidl – 7,5%. 

Czytaj więcej:

Sklepy robią coraz więcej promocji. Zaczęła się poważna walka o portfele Polaków

Sklepy stacjonarne bez szans w starciu z internetem

Prawie 80 proc. Polaków szuka w sklepach tańszych produktów lub zamienników

Spór o powrót kaucji za butelki w polskich sklepach

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 02.12.2022
  GBP 5.4610 złEUR 4.6850 złUSD 4.4492 złCHF 4.7576 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement