Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Almost 80 percent Poles look for cheaper products or substitutes in stores

Almost 80 percent Poles look for cheaper products or substitutes in stores
Polacy jak nigdy szukają teraz wszelkich sklepowych promocji i obniżek cen. (Fot. MondayNews)
According to a study by UCE RESEARCH and the BLIX Group, high inflation means that almost eight out of ten Poles look for cheaper products or substitutes in stores. In turn, their price usually has to be 20-30% lower to be interesting at all. Less than 40% of Poles mainly try to save on food.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak wynika z badania pt. "Inflacyjne dylematy Polaków. Na czym oszczędzamy w sklepach?", aż 78,8% respondentów szuka na sklepowych półkach tańszych produktów lub zamienników. Konsumenci postępują tak obecnie ze względu na rosnące ceny.

Nie robi tego tylko 15,5% ankietowanych z 1 269 dorosłych Polaków odpowiedzialnych w swoich domach za zakupy. Z kolei 3,5% badanych nie jest zainteresowanych takimi działaniami. Natomiast 2,2% nie potrafi tego określić lub nie pamięta, czy tak się zdarzyło.

"Zjawisko tzw. product switchingu jest teraz bardzo popularne wśród shopperów. Jest to konsekwencja wysokich cen produktów codziennej potrzeby. Polscy retailerzy zauważyli to również, analizując własne dane sprzedażowe. Zmiany na paragonach pokazują, iż część konsumentów, która wcześniej regularnie kupowała np. łososia, teraz wybiera kurczaka. Podobne zachowanie widoczne jest wśród osób do niedawna nabywających masło, a teraz sięgających po margarynę" – komentuje Marcin Lenkiewicz, współautor badania z Grupy BLIX.

Z kolei dr Urszula Kłosiewicz-Górecka z Zespołu Foresightu Gospodarczego w Polskim Instytucie Ekonomicznym dodatkowo zwraca uwagę na badania GfK. Według nich, ponad 3/4 konsumentów obawia się dalszych podwyżek cen żywności. A widząc, że pod wpływem inflacji zmniejsza się ich dochód rozporządzalny, zmieniają kryteria wyboru produktów.

Jak dodaje ekspert, dla coraz większej grupy Polaków głównym wskaźnikiem wyboru art. spożywczych staje się niska cena. To w efekcie prowadzi do zmiany koszyka zakupów. Na przestrzeni ostatnich pięciu miesięcy produkty eko i bio, na ogół droższe niż pozostałe, straciły na popularności aż o 12 p.p.

"Konsumpcja prywatna powoli słabnie. Ostrożniejsze decyzje zakupowe konsumentów mogą odbić się na sprzedaży detalicznej i sytuacji branży handlowej. Poszukiwanie tańszych produktów sprzyjać będzie głównie sklepom oferującym towary w licznych promocjach, szczególnie dyskontom oraz dużym supermarketom. Natomiast wsparciem dla konsumpcji w drugiej połowie 2022 roku będą obniżki podatków, a także wydłużone tarcze antyinflacyjne. Do tego dojdzie popyt ze strony uchodźców wojennych z Ukrainy" – podkreśla Anna Senderowicz, analityk sektorowy z PKO BP.

Oprócz żywności, konsumenci starają się oszczędzać na słodyczach i przekąskach, chemii gospodarczej i kosmetykach. Dalej znalazły się takie kategorie jak odzież, napoje alkoholowe, art. RTV-AGD, a także inne używki (kawa, herbata).

Czytaj więcej:

Grillowanie w Polsce "coraz droższą rozrywką"

Polacy zaniepokojeni rosnącymi wydatkami na życie. Wielu obawia się o pracę

Polacy nadal bojkotują Rosję

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 06.05.2024
    GBP 5.0583 złEUR 4.3294 złUSD 4.0202 złCHF 4.4438 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement