Menu

Covid-19: More than 20 million in UK have had first jab - Hancock

Covid-19: More than 20 million in UK have had first jab - Hancock
Na zdj.: pielęgniarka szykuje szczepionkę w punkcie szczepień w Lichfield Cathedral, Staffordshire. (Fot. Getty Images)
More than 20 million people in the UK have now had their first dose of a coronavirus vaccine. Prime Minister Boris Johnson called it a 'huge national achievement' and said 'every jab makes a difference in our battle against Covid'.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Jestem absolutnie zachwycony, że ponad 20 milionów ludzi zostało zaszczepionych w całej Wielkiej Brytanii - to absolutnie fantastyczny wynik. Chcę podziękować każdej osobie, która zgłosiła się po szczepionkę, ponieważ wiemy z coraz większą pewnością, że szczepionka chroni was, chroni wasze społeczności, a także jest drogą wyjścia z tej sytuacji dla nas wszystkich" - przyznał Matt Hancock na zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo.

"BINGO! Wynik - ponad 20 000 000 osób dostało szczepionkę (pierwszą dawkę). Co za osiągnięcie w lutym 2021 roku. Co za zespół! Dumni, że możemy być z wami w tej drodze" - napisał z kolei Nadhim Zahawi, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za program szczepień przeciw Covid-19.

Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie dopuściła do użycia szczepionkę firm Pfizer i BioNTech i od 8 grudnia zaczęła jej stosowanie, a na początku stycznia - również jako pierwsza - zaczęła podawać preparat opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i firmę AstraZeneca.

Do połowy lutego szczepionkę zaoferowano czterem pierwszym spośród dziewięciu grup priorytetowych, a zgodnie z obecnie obowiązującym planem do połowy kwietnia ma ona być dostępna dla pozostałych pięciu grup. To oznaczać będzie, że szczepionka będzie zaoferowana wszystkim osobom powyżej 50. roku życia, a także osobom poniżej tego wieku, które mają schorzenia zwiększające prawdopodobieństwo zachorowania na Covid-19. Łącznie w tych dziewięciu grupach priorytetowych jest ok. 32 mln osób.

W drugiej fazie, do końca lipca, brytyjski rząd planuje zaoferować szczepionki wszystkim pozostałym dorosłym mieszkańcom kraju.

Czytaj więcej:

Szczepionki na koronawirusa w UK: Wyjaśniamy różnice

Królowa zachęca do szczepień: "To wcale nie bolało"

Brytyjscy naukowcy dowodzą wysokiej skuteczności szczepionki Pfizer

USA: Szczepionka firmy Johnson&Johnson zatwierdzona do użycia

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 16.04.2021
  GBP 5.2235 złEUR 4.5481 złUSD 3.7978 złCHF 4.1279 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement