Menu

Coronavirus: Moral duty to get all children back in school - Boris Johnson

Coronavirus: Moral duty to get all children back in school - Boris Johnson
Johnson: Edukacja jest priorytetem dla kraju. (Fot. Getty Images)
There is a 'moral duty' to get all children back into schools in England next month, Boris Johnson has said.
Advertisement
News available in Polish

Johnson, który wczoraj odwiedził jedną ze szkół we wschodnim Londynie, wyraził nadzieję, że w przypadku wprowadzania lokalnych restrykcji w związku z ogniskami epidemii, nie trzeba będzie zamykać szkół. "Ostatnią rzeczą, którą chcemy zrobić, jest zamykanie szkół. Edukacja jest priorytetem dla kraju - to kwestia prostej sprawiedliwości społecznej" - oświadczył.

Jak dodał, naukowcy ostrzegają go, że aby zatrzymać wzrost zakażeń, być może konieczne będzie dokonywanie wyborów, co ma zostać zamknięte, a co może pozostać otwarte. Brytyjski rząd sugerował w miniony weekend, że jeśli będzie to wybór między szkołami a sklepami, pubami czy restauracjami, to ważniejsze jest utrzymanie otwartych szkół.

Johnson powtórzył myśl wyrażoną dzień wcześniej w artykule dla "Mail on Sunday", że doprowadzenie do tego, by wszystkie dzieci wróciły we wrześniu do szkół jest "moralnym obowiązkiem".

"To nie będzie w porządku, jeśli dzieci będą spędzać więcej czasu poza szkołą, o wiele lepiej dla ich zdrowia i samopoczucia psychicznego, i oczywiście dla ich perspektyw edukacyjnych, jeśli wszyscy wrócą do szkoły w pełnym wymiarze godzin we wrześniu" - podkreślił.

Wczoraj minister edukacji Gavin Williamson również zapewniał, że rząd zrobi wszystko, co w jego mocy, by dzieci mogły bezpiecznie wrócić do szkół i nie ma dowodów, że koronawirus rozprzestrzenia się w szkołach bardziej niż gdzie indziej.

"Najnowsze badania, które mają zostać opublikowane jeszcze w tym roku - jedne z największych badań nad koronawirusem w szkołach na świecie - pokazują, że niewiele jest dowodów na to, że wirus ten jest przenoszony w szkole. Wzrasta również zaufanie rodziców do powrotu ich dzieci. Wynika to z ciężkiej pracy personelu szkolnego w całym kraju, który wprowadza szereg środków ochronnych mających na celu przygotowanie do powrotu wszystkich uczniów na początku semestru" - zaznaczał Williamson.

W miarę jak zbliża się początek roku szkolnego, coraz więcej jest jednak głosów, które mówią, że aby powrót do szkoły był bezpieczny, konieczne jest zwiększenie liczby testów na obecność koronawirusa przeprowadzanych w szkołach.

Decyzje dotyczące edukacji podejmowane przez brytyjski rząd dotyczą tylko szkół w Anglii, bo edukacja w pozostałych częściach Zjednoczonego Królestwa znajduje się w kompetencjach lokalnych rządów. W Szkocji szkoły wznawiają działalność już we wtorek, w Irlandii Północnej, w zależności od klas, 24 lub 31 sierpnia, aś w Anglii i Walii 1 września.

Czytaj więcej:

Doradcy "ostrzegali Johnsona" przed otwieraniem wszystkich szkół

Anglia: Puby "mogą być zamknięte" po to, by móc otworzyć szkoły

University College London: Druga fala zakażeń koronawirusem może być "dwa razy większa"

Boris Johnson: Powrót wszystkich uczniów do szkół jest moralnym obowiązkiem

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 24.09.2020
  GBP 4.947 złEUR 4.527 złUSD 3.883 złCHF 4.200 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement