Menu

Canada: Trudeau wins elections but does not win a majority

Canada: Trudeau wins elections but does not win a majority
Kanadyjczycy zdecydowali: Justin Trudeau po raz trzeci zostanie premierem tego kraju. (Fot. Getty Images)
The Liberal Party won the Canadian House of Commons elections, and its leader, Justin Trudeau, will become Prime Minister for the third time. Trudeau said in his speech that millions of Canadians chose a progressive agenda.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak podkreśliła agencja AP, "Trudeau ogłosił przedterminowe wybory z nadzieją, że uzyska większość w Parlamencie". Wyglada jednak na to, że ten plan sie nie powiódł. Według wstępnych wyników, na podstawie jeszcze nie w pełni policzonych głosów, liberałowie uzyskali 156 miejsc z 338 i po raz drugi będą tworzyć rząd mniejszościowy.

"Wysyłacie nas z powrotem do pracy" - oświadczył dzisiaj Trudeau, podkreślając, że Kanadyjczycy zagłosowali za działaniami na rzecz klimatu, tanią edukacją przedszkolną, programem budownictwa mieszkaniowego i pojednaniem z rdzennymi mieszkańcami Kanady. "Daliście parlamentowi konkretny mandat" - dodał lider liberałów, zapewniając, że rząd dokończy walkę z Covid-19 i będzie pracować nad rozwiązaniami korzystnymi dla Kanadyjczyków.

Lider największej partii opozycji, konserwatystów, Erin O'Toole zapewnił w powyborczym wystąpieniu, że chce umacniać pozycję konserwatystów, którzy mają być partią otwartą dla wszystkich. Dodał, że w rozmowie z Trudeau "ostrzegł", że gdyby premier znów rozpisał wybory za 18 miesięcy, konserwatyści będą gotowi. Nie wskazał, na jakiej podstawie sądzi, że Trudeau może rozpisać nowe wybory.

Do Izby Gmin weszli też parlamentarzyści trzech innych partii: Bloc Quebecois, Nowej Partii Demokratycznej i Zielonych.

Przegranymi tych wyborów są liderzy Zielonych Annamie Paul i skrajnie prawicowej People's Party (PPC) Maxime Bernier. Paul, która kandydowała z jednego z okręgów w Toronto, nie zebrała wystarczającej liczby głosów, która zapewniłaby jej wejście do parlamentu. Bernier, który przyciągnął do swojej partii wielu fundamentalnie konserwatywnych wyborców, również do parlamentu nie wszedł. 

Czytaj więcej:

Kanada: Zarzuty wobec premiera Justina Trudeau i ministra finansów

Premier Kanady "wkręcony" przez pranksterów. Podszyli się pod Gretę Thunberg

Kanada: Rząd oficjalnie zezwolił Świętemu Mikołajowi na przelot

Kanada: Granice już otwarte dla zaszczepionych turystów

Kanada przez wyborami. Koszty życia i opieka zdrowotna najważniejsze

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 25.10.2021
  GBP 5.4395 złEUR 4.6018 złUSD 3.9502 złCHF 4.3054 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement