Leaders Leipzig beat Schalke, Dortmund win

RB Lipsk rozgromił wczoraj u siebie Schalke! (Fot. Getty Images)
RB Leipzig have stormed to the top of the Bundesliga table with a 4-0 victory over ailing Schalke who managed no instant turnaround under new coach Manuel Baum and remain last with 19 games without a victory.

Schalke rozpoczęło ligowy sezon od porażki z broniącym tytułu Bayernem Monachium 0:8 (jedną z bramek zdobył Robert Lewandowski), później uległo u siebie Werderowi Brema 1:3. Wówczas pracę stracił szkoleniowiec David Wagner, ale debiutujący na ławce trenerskiej zespołu Manuel Baum na razie nie znalazł sposobu na zażegnanie kryzysu.

Jego podopieczni najpierw sami wbili sobie gola - własnego bramkarza w 31. minucie pokonał Can Bozdogan. Kilka chwil później na 2:0 podwyższył Hiszpan Angelino, tuż przed przerwą trafił Węgier Vilmos Orban, a wynik w 80. minucie ustalił z rzutu karnego Marcel Halstenberg.

RB Lipsk ma siedem punktów, tyle samo co Eintracht Frankfurt, od którego ma jednak lepszy bilans bramek.

Wcześniej w sobotę Eintracht pokonał u siebie Hoffenheim 2:1. To pierwsza porażka "Wieśniaków", którzy w poprzedniej kolejce wygrali z Bayernem 4:1. W każdym z trzech pierwszych meczów gole uzyskał Chorwat Andrej Kramaric, który z sześcioma trafieniami prowadzi w klasyfikacji strzelców.

O dwa mniej ma Erling Haaland z Borussii Dortmund. Norweg w dużym stopniu przyczynił się do zwycięstwa BVB u siebie nad Freiburgiem 4:0 - zdobył dwa gole i miał asystę. Trzema asystami popisał się z kolei 17-letni Amerykanin Giovanni Reyna. Z ławki rezerwowych gospodarzy mecz oglądał Łukasz Piszczek.

Dortmundczycy są na trzecim miejscu z sześcioma punktami. Tyle samo ma m.in. czwarty Augsburg Rafała Gikiewicza i Roberta Gumnego, który w tej kolejce jeszcze nie grał. W niedzielę zmierzy się na wyjeździe z VfL Wolfsburg.

W innym wczorajszym spotkaniu VfB Stuttgart zremisował u siebie z Bayerem Leverkusen 1:1. Z ławki rezerwowych gospodarzy mecz oglądał Marcin Kamiński. Zwycięstwa odniosły za to ekipy Borussii Moenchengladbach - nad FC Koeln 3:1 - oraz Werderu Brema, który pokonał beniaminka Arminię Bielefeld 1:0.

Broniący tytułu Bayern swój mecz tej kolejki rozegra dzisiaj, a rywalem w Monachium będzie Hertha Berlin. Może zatem dojść do pojedynku polskich napastników - Roberta Lewandowskiego i Krzysztofa Piątka.