Menu

The UK variant of the coronavirus is already in 74 countries, South Africa in 37

The UK variant of the coronavirus is already in 74 countries, South Africa in 37
Badania w kierunku rozpoznania wariantu wirusa nie są jeszcze powszechne, ale wiadomo już, że brytyjska mutacja dominuje w Europie. (Fot. Getty Images)
Variant B.1.1.7, discovered for the first time in Great Britain. coronavirus has been detected in 74 countries so far, and the so-called South African in 37 countries - according to data collected in the global GISAID database. The former is spreading rapidly and is already the dominant variant in several countries.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Według najnowszych dostępnych danych, tak zwany brytyjski wariant koronawirusa wykrywany był w większości badanych pod kątem genetyki próbek na przestrzeni ostatnich 4 tygodni w 8 krajach: Zjednoczonym Królestwie (91,8 proc.), Irlandii (82,3 proc.), we Włoszech (73,5 proc.), Turcji (59,4 proc.), Francji (51 proc.), Słowacji (79,3 proc.), Kanadzie (50 proc.), Nowej Zelandii (55,6 proc.) i Rumunii (75 proc.). W czterech ostatnich krajach wynik może być mniej reprezentatywny ze względu na niewielką liczbę badanych próbek - mniej niż 50.

W Polsce odsetek występowania B.1.1.7 wynosi 10,4 proc., lecz w naszym kraju również wykonuje się stosunkowo niewiele badań w kierunku rozpoznania wariantu wirusa. W Danii, gdzie takich badań jest proporcjonalnie najwięcej na świecie, brytyjski wariant był obecny w prawie 30 proc. próbek pobranych od zakażonych osób. W USA wskaźnik ten wyniósł 5,2 proc. Jednak w większości krajów udział tej odmiany wirusa stale rośnie.

To prawdopodobnie efekt większej zaraźliwości tego wariantu. Niedawne badanie naukowców z Uniwersytetu Harvarda wskazuje na to, że może być to skutek dłuższego - średnio o 5 dni - trwania infekcji w porównaniu do dominującej dotąd odmiany SARS-CoV-2. Grupa ekspertów NERVTAG doradzających brytyjskiemu rządowi ocenia też, że zakażenie tym brytyjskim wariantem wiąże się z większym ryzykiem hospitalizacji.

Choć dane nie wskazują, by ten brytyjski wariant był znacząco bardziej odporny na obecne szczepionki, to w Wielkiej Brytanii wykryto niedawno jego nową wersję, która może to zmienić. Ta nowa wersja brytyjskiego wariantu wirusa to efekt "zyskania" mutacji E484K - takiej samej, jaką posiada południowoafrykański wariant B.1351 (określany również 501Y.V2), wobec którego szczepionki są mniej skuteczne. Jak dotąd ten nowy brytyjski szczep wykryto jedynie w pojedynczych przypadkach w Anglii.

Tymczasem dane z GISAID wskazują na to, że tak zwany południowoafrykański wariant wykryto dotychczas w 37 krajach i terytoriach, z czego w czterech jest on dominującym: w RPA, w należącym do Francji leżącym na Oceanie Indyjskim archipelagu Mayotte (68,3 proc.) oraz w Mozambiku (50 proc.) i w Botswanie (85 proc.). W tych dwóch ostatnich krajach przebadano dotąd mniej niż 10 próbek.

W Europie wariant ten nie jest jeszcze szeroko rozpowszechniony. Najwięcej przypadków w ciągu ostatnich 4 tygodni stwierdzono w Belgii - 51 (4,5 proc. wszystkich badanych próbek), Szwajcarii - 28 (1,3 proc.) i we Francji - 26 (3,4 proc.). W pozostałych 17 krajach Europy, w tym w Polsce, gdzie wykryto jego obecność, są to pojedyncze przypadki. 

Czytaj więcej:

Brytyjski wariant wirusa szerzy się w Europie. Głównie w UK i we Włoszech

Finlandia: Wykryto nowy wariant koronawirusa

Francja: Pandemia koronawirusa nie zostanie opanowana przed latem 2022 roku

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 10.05.2021
  GBP 5.2823 złEUR 4.5631 złUSD 3.7493 złCHF 4.1651 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement