Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brexit: Over 660,000 Poles with settled status in the UK

Brexit: Over 660,000 Poles with settled status in the UK
Status osiedlenia gwarantuje Polakom na Wyspach prawo do pracy, studiowania, ubezpieczenia zdrowotnego, dostępu do zasiłków i pomocy społecznej. (Fot. Getty Images)
Already over 660,000 Poles in Great Britain have obtained the status of a settled person, the deputy head of the Ministry of Foreign Affairs Paweł Jabłoński announced. He added that over 160,000 compatriots had been granted temporary settlement status. Over 903,000 Poles applied in total.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jabłoński podkreślił, że prawa wszystkich obywateli państw UE, którzy mieszkali w Wielkiej Brytanii przed końcem okresu przejściowego, czyli przed 31 grudnia 2020 r., więc także Polaków, zostały zabezpieczone w tzw. umowie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Wiceszef MSZ przypomniał, że ci, którzy zamieszkiwali lub osiedlili się przed 31 grudnia ubiegłego roku, mogą maksymalnie do 30 czerwca br. wystąpić o zalegalizowanie swojego pobytu w ramach EU Settlement Scheme. Wówczas każdy, kto wykaże, że przez okres dłuższy niż pięć lat zamieszkiwał lub był osiedlony w Wielkiej Brytanii, otrzyma prawo stałego pobytu. Ponadto osoby, które zamieszkiwały w Zjednoczonym Królestwie krócej niż pięć lat, mogą wystąpić o status osoby tymczasowo osiedlonej i po upływie pięciu lat złożyć wniosek o status osoby osiedlonej. 

Zarówno status osoby tymczasowo osiedlonej, jak i status osoby osiedlonej gwarantuje prawo do pracy, studiowania, ubezpieczenia zdrowotnego, dostępu do zasiłków i pomocy społecznej.

"Zgodnie z danymi, które mamy na koniec grudnia ubiegłego roku, o statusy w systemie osiedleńczym UE aplikowało ponad 903 tys. Polaków. 845 910 wniosków już zostało rozpatrzonych przez brytyjski Home Office, z czego 662 800 osób uzyskało status osoby osiedlonej, a 164 220 osób - status osoby tymczasowo osiedlonej" - poinformował Jabłoński.

"Mimo że liczba wniosków złożonych przez Polaków jest zbliżona do oficjalnej liczby polskich obywateli zamieszkujących w Zjednoczonym Królestwie, czyli ok. 900 tys. osób, wiemy, że wciąż wielu Polaków - kilka do kilkunastu tysięcy - nie złożyło tego wniosku" - dodał wiceszef MSZ. Jabłoński podkreślił, że duża część spośród Polaków, którzy wspomnianych wniosków nie złożyli, to osoby, które nie posiadają ważnego dokumentu tożsamości lub osoby bezdomne.

Zapewnił, że MSZ będzie podejmowało działania dotyczące wsparcia tych osób. W tym kontekście poinformował, że koszt za wydanie tymczasowego paszportu pokrywają często brytyjskie organizacje charytatywne, jednak gdy one nie są w stanie pokryć kosztów, wówczas konsul wydaje zgodę na pokrycie ich z budżetu państwa polskiego. Poinformował, że problem ten dotyczy od kilkuset do kilku tysięcy bezdomnych Polaków na Wyspach.

Jabłoński przypomniał również o obowiązujących przepisach dotyczących wjazdu do Wielkiej Brytanii po okresie przejściowym. Wszyscy Polacy, którzy będą chcieli udać się do Wielkiej Brytanii w celach turystycznych, biznesowych czy odwiedzając rodzinę, nie będą musieli posiadać wizy pod warunkiem, że ich pobyt nie przekroczy sześciu miesięcy. Jednak, aby podjąć pracę lub studiować w Wielkiej Brytanii, będą musieli posiadać wizę.

Wiceszef MSZ poinformował, że wszystkie zasady przebywania Polaków w Wielkiej Brytanii po Brexicie są stale zamieszczane na stronach internetowych resortu oraz placówek dyplomatyczno-konsularnych, a także za pośrednictwem mediów społecznościowych. MSZ zamieszcza również adresy stron internetowych służb brytyjskich, które stale aktualizują informacje dotyczące sytuacji w Wielkiej Brytanii po Brexicie. 

Jabłoński poinformował również, że po zakończeniu okresu przejściowego zaplanowane są dodatkowe dyżury w centrali MSZ w związku z Brexitem oraz - w razie potrzeby - placówki konsularne zostaną wzmocnione pod kątem personalnym.

Czytaj więcej:

Podróżowanie do i z UK po 1 stycznia - dowód czy paszport?

UK: Już ponad 4 mln obywateli UE ze statusem osiedlenia

Dla kogo "dobrowolne powroty" do Polski za rządową dopłatą?

Brexit: Już ponad 5 mln obywateli UE wnioskowało o status osiedlenia w UK

Brexit: "Szkockie wizy" dla imigrantów mają zaradzić problemowi wyludnienia

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement