Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brexit to fore as Kenny meets Polish prime minister

Brexit to fore as Kenny meets Polish prime minister
Do spotkania polskiej premier z irlandzkim szefem rządu doszło wczoraj w Warszawie. (Fot. Getty Images)
Speaking to reporters after the meeting, Mr Kenny said Ireland's unique concerns ahead of the Brexit negotiations were increasingly being recognised in Europe.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Kennym, szefowa polskiego rządu przekazała, że Polska i Irlandia stoją na stanowisku, iż głosy państw narodowych i ich parlamentów powinny być w większym stopniu odzwierciedlone w procesie decyzyjnym UE. "Uważamy, że cztery podstawy Unii powinny być szczególnie zachowane" - podkreśliła.

"Jesteśmy przekonani, że działając wspólnie, będziemy w stanie sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed nami przyszłość" - oceniła Szydło. Zadeklarowała, że dla Polski i Irlandii wspólny rynek jest jednym z najważniejszych osiągnięć integracji europejskiej. "Jesteśmy zgodni, że należy go chronić gwarantując przestrzeganie wszystkich czterech swobód" - dodała.

"Zgodziliśmy się, że decyzja Brytyjczyków w sprawie wyjścia z Unii stanowi jasny sygnał o potrzebie przeprowadzenia reform. Unia Europejska musi lepiej odpowiadać na potrzeby obywateli oraz skuteczniej reagować na stojące przed nią wyzwania" - dodała premier.

Premier Kenny zaznaczył, że Polska i Irlandia mają wiele zbieżnych perspektyw w tej kwestii. "Jesteśmy przekonani, że Irlandia i Polska w przyszłości widzą się tylko wewnątrz Unii Europejskiej, w ramach 27 państw" - podkreślił.

Według niego, nie ma żadnych wątpliwości, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie olbrzymim wyzwaniem dla Irlandii ze względu na złożoność jej relacji z Londynem.

"Ustaliliśmy, że trzeba minimalizować negatywne skutki Brexitu dla gospodarek, dla obywateli. Naświetliliśmy punkty, które budzą niepokój. Mamy nadzieję na konstruktywne negocjacje, które będą też asumptem dla coraz bliższej współpracy irlandzko-polskiej" - dodał Kenny.

"Będziemy starali się również zapewnić, by 27 państw UE mówiło w tych negocjacjach jednym głosem, broniąc czterech swobód, w tym swobody podróżowania, aby nie wprowadzono żadnych restrykcji i aby Wielka Brytania nie podeszła wybiórczo do negocjacji" - zaznaczył.

Premierzy zgodzili się w kwestii ochrony praw nabytych obywateli Polski i Irlandii pracujących w Wielkiej Brytanii. "Podpisujemy się pod obowiązkiem pracowników, ochrony praw nabytych. Powinno być to zawarowane na początku negocjacji" - podkreślił Kenny.

"Dla polskiego rządu jest istotne, żeby prawa nabyte zostały zachowane. Polska będzie te kwestie stawiała na początku negocjacji" - zaznaczyła Szydło.

Jak zapewniła, Irlandia jest dla Polski bardzo ważnym partnerem, z którym łączy nas podobieństwo losów historycznych, ale też wspólne interesy na forum Unii Europejskiej. Podkreśliła, że oba kraje w przeszłości zawsze udzielały sobie wsparcia.

Premier dziękowała też Irlandii za serdeczne przyjęcie wielotysięcznej rzeszy naszych rodaków. "Polacy wnoszą konkretny wkład w rozwój Irlandii, będąc jej lojalnymi mieszkańcami" - zaznaczyła.

Premier Irlandii podkreślił, że 150 tys. Polaków, którzy zamieszkali w Irlandii po wejściu Polski do UE przynosi "wielką chlubę swojemu krajowi wnosząc wkład w życie społeczne, kulturowe, ekonomiczne Irlandii".

Szydło poinformowała również, ze z premierem Irlandii uzgodnili "działania na rzecz umożliwienia polskim dzieciom i młodzieży dostępu do języka ojczystego w ramach irlandzkiego systemu edukacyjnego". W najbliższym czasie ma dojść do spotkania ministrów edukacji obu państw.

"Nasz resort edukacji wypracowuje nową strategię nauczania języków obcych" - poinformował Enda Kenny.

 

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 13.05.2024
    GBP 4.9947 złEUR 4.2977 złUSD 3.9853 złCHF 4.3964 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement