Menu

95 cases of the British mutation in Sweden

95 cases of the British mutation in Sweden
W Szwecji jedna trzecia przypadków tzw. brytyjskiej mutacji wirusa została wykryta u osób, które nie były w UK. (Fot. Getty Images)
There are 95 confirmed cases of the British virus mutation in Sweden. This is stated by the Public Health Agency at today's press conference. 'It can take over and become the dominant tribe', says Anders Tegnell.
Advertisement
News available in Polish

Od piątku do poniedziałku odnotowano 9 123 przypadki koronawirusa, to o około 10 proc. mniej niż w tym samym okresie tydzień temu.

Służby medyczne zarejestrowały kolejne przypadki zmutowanych wariantów. Liczba tzw. brytyjskiej wersji koronawirusa wzrosła z 55 do 95, z czego jedna trzecia została wykryta u osób, które nie podróżowały do Wielkiej Brytanii. Natomiast u trzech turystów z RPA potwierdzono południowoafrykański wariant koronawirusa.

Według Tegnella, choć jedynie 1 proc. próbek poddawanych jest selekcjonowaniu na obecność zmutowanych wersji, w Szwecji nie ma "powszechnego rozprzestrzenienia się tzw. brytyjskiego wariantu, jak w Wielkiej Brytanii oraz Danii". "Mamy też lepszą sytuację niż w Norwegii, gdzie zakażenie tą wersją koronawirusa ma charakter klastrowy" - stwierdził Tegnell.

W ten sposób szwedzki epidemiolog odniósł się do wykrytego przez norweskie władze ogniska tzw. brytyjskiej wersji koronawirusa w mieście Nordre Follo. Infekcje pojawiły się w tamtejszym domu opieki, gdzie na Covid-19 zmarło dwóch pensjonariuszy, a także ośrodku zdrowia, przedszkolu oraz szkole.

Rząd Norwegii zdecydował o zamknięciu Oslo oraz dziesięciu okolicznych gmin, a w kolejnych 15 miejscowościach wprowadzono zaostrzone środki kontroli. Z kolei Szwecja w związku z wybuchem ogniska od poniedziałku zamknęła granicę z Norwegią.

W Szwecji liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 wzrosła we wtorek o 242 do 11 247. Łączna liczba przypadków koronawirusa to 556 289. Jednocześnie spada liczba pacjentów covidowych. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa obecnie 277 pacjentów, to o 18 proc. mniej niż przed tygodniem. W Szwecji statystyki koronawirusowe podawane są od wtorku do piątku.

Czytaj więcej:

Szwecja uwierzyła w "odporność stadną". Strategia okazała się porażką

W Danii i Szwecji kolejne przypadki brytyjskiej mutacji koronawirusa

Norwegia zamyka Oslo. Winny szczep wirusa z UK

Szwecja: Rząd zamyka granicę z Norwegią w związku z ogniskiem brytyjskiego szczepu koronawirusa

Norwegia: Rośnie liczba przypadków brytyjskiego wariantu koronawirusa pod Oslo

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 01.03.2021
  GBP 5.240 złEUR 4.523 złUSD 3.757 złCHF 4.121 zł
  Advertisement

  Sport


  Sport

  Advertisement
  Advertisement