Menu

3 out of 4 Poles at risk of financial exclusion

3 out of 4 Poles at risk of financial exclusion
Sytuacja finansowa Polaków jest obecnie najgorsza od lat, a przepaść w zarobkach w porównaniu z Zachodem - największa w historii. (Fot. Getty Images)
More than half of Poles declare that their financial situation has worsened, 80 percent. notices an increase in fees and liabilities, one in six has problems with their repayment, and one in three plans to take out a loan or a loan for current expenses - alarm the authors of the report 'Why Poles are at risk of financial exclusion'.
News available in Polish

Niepokojący raport został sporządzony przez Federację Konsumentów, CRIF oraz Fundację Rozwoju Rynku Finansowego.

"Nasz raport jest oparty o skargi konsumentów. Dysponując bazą 100 tys. porad, jakich udzieliliśmy Polaków, mamy szeroki pogląd na to, jakie są konsekwencje problemów, które mają. Nasze doświadczenie uczy, że gdy ludzie nie znajdują finansowania w legalnym źródle, trafiają do szarej strefy. To z kolei sprawia, że ich poziom ochrony drastycznie spada" – wskazuje Michał Herde, prezes warszawskiego oddziału Federacji Konsumentów.

Rosnąca inflacja powoduje, że dochód przeciętnego Polaka spadł do rekordowo niskich poziomów. (Fot. Getty Images)

Przygotowana przez Fundację Rozwoju Rynku Finansowego analiza społeczno-ekonomiczna skutków wejścia w życie Ustawy o przeciwdziałaniu lichwie, przyjętej przez Sejm 6 października i obecnie procedowanej w Senacie, pokazuje, że obniżenie limitu kosztów pozaodsetkowych doliczanych do kredytów z 55 do 20 proc. może mieć dla konsumentów niekorzystny skutek.

"Z naszego raportu wynika, że wejście w życie tzw. ustawy antylichwiarskiej w proponowanym kształcie spowoduje w Polsce wykluczenie z rynku kredytów konsumenckich ok. 235 tys. osób miesięcznie, czyli niemal 3 mln konsumentów w skali roku" – zaznacza Agnieszka Wachnicka, prezes Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego.

CRIF, wiodący dostawca informacji kredytowej w Europie przeprowadził analizę wpływu zmian projektowanych w Ustawie o przeciwdziałaniu lichwie w zakresie limitu kosztów pozaodsetkowych na dostępność legalnego finansowania. Analiza została oparta na 7 mln weryfikacji dotyczących wniosków i pożyczek dla 900 tys. konsumentów, udzielonych przez instytucje reprezentujące ok. 90 proc. sektora pożyczkowego.

W Polsce drożeje wszystko, w tym podstawowe produkty takie jak żywność. (Fot. Getty Images)

"Z analizy wynika, że zmniejszenie limitu kosztów pozaodsetkowych do poziomu poniżej 30 proc. oznacza drastyczny spadek dostępu klientów do finansowania, a po wejściu w życie nowych regulacji liczba Polaków obsługiwanych przez instytucje pożyczkowe zmniejszy się o ok. 60 proc. w porównaniu z liczbą klientów otrzymujących pożyczki na obecnych warunkach" – podkreślił Piotr Badura, wiceprezes zarządu CRIF Polska.

W jego opinii spowoduje to wzrost poziomu wykluczenia finansowego w polskim społeczeństwie z 35 do 73 proc. Spadnie również wielkość udzielanych pożyczek, ponieważ niski limit promuje małe kwoty z dużymi ratami.

    Rates by NBP, date 16.07.2025
    GBP 4.9055 złEUR 4.2585 złUSD 3.6631 złCHF 4.5719 zł

    Sport