Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

'Abolishing Seanad would save 20m euro annually'

'Abolishing Seanad would save 20m euro annually'
Abolishing the Seanad would save an estimated 20 million euro annually in running the Oireachtas, Taoiseach Enda Kenny told the Dáil.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish
W sondażu ośrodka Millward Brown dla tygodnika "Sunday Independent" z grudnia 2012 r., za likwidacją Senatu i wprowadzeniem jednoizbowego parlamentu opowiedziało się 53 proc. ankietowanych. 30 proc. chce utrzymania go, ale w zreformowanej postaci, a tylko 7 proc. broni obecnego stanu rzeczy.

Likwidację 60-osobowego Senatu przewiduje plan reform konstytucyjnych ogłoszony przez rząd Endy Kenny'ego po dojściu do władzy w marcu 2011 r.

Jednym z argumentów zwolenników likwidacji Senatu są koszty utrzymania tej izby - wobec trudnej sytuacji finansowej kraju po krachu gospodarczym z lat 2008-09. Zwolennicy zachowania Senatu są zdania, że oszczędności nie będą duże, a skutkiem jego likwidacji będzie mniejszy nadzór nad procesem ustawodawczym rządu.

Wyłaniany różnymi metodami w wyborach pośrednich irlandzki Senat istnieje od ponad 90 lat. W 1936 r. za rządów Eamona de Valery'ego, został zlikwidowany, ponieważ blokował jego plany reform, ale przywrócono go w nowej konstytucji z 1937 r.

Uprawnienia irlandzkiego Senatu są głównie doradcze. Nie może on zawetować ustawy niższej izby parlamentu (Dail Eireann), z którą się nie zgadza, ale może odwlec jej wejście w życie. Procedura nominacji senatorów powoduje, że rząd ma w tej izbie większość.

Referendum, którego wynik przesądzi o dalszym istnieniu, bądź zlikwidowaniu Senatu, zostanie rozpisane z początkiem października.
    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 14.06.2024
    GBP 5.1857 złEUR 4.3581 złUSD 4.0760 złCHF 4.5690 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement