Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Telegraph": Britons throw away '72 items of clothing every year', the most in Europe

"Telegraph": Britons throw away '72 items of clothing every year', the most in Europe
Oddawanie nieużywanych ubrań do sklepów charytatywnych niestety nie rozwiązuje problemu rozkładania się materiałów syntetycznych. (Fot. Getty Images)
Britons buy more new items of clothing each year than people living in any other country in Europe. The average Briton owns 76 items of clothing, but throws away 72 of them each year, reports the ' Telegraph' daily.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W ankiecie przeprowadzonej na reprezentatywnej próbie 2 000 osób przez organizację British Wool, promującą produkty wykonane z brytyjskiej wełny, prawie dwie trzecie osób przyznało się do wyrzucania ubrań, które można było poddać recyklingowi lub przeznaczyć na cele charytatywne.

"Telegraph" zauważa, że oddawanie ubrań do sklepów charytatywnych nie rozwiązuje problemu rozkładania się materiałów syntetycznych. Na początku br. dochodzenie przeprowadzone przez dziennik wykazało, że ubrania podarowane organizacji charytatywnej Oxfam trafiały na wysypisko śmieci w Ghanie.

Badanie pokazało również, że 74 proc. respondentów nie było świadomych wpływu na środowisko wiskozy, która jest włóknem roślinnym, ale jej produkcja zużywa duże ilości energii, wody i chemikaliów. Około 62 proc. respondentów przyznało też, że nie wie, że nylon jest syntetycznym materiałem nieulegającym biodegradacji.

Na początku br. Unia Europejska ogłosiła plany rozprawienia się z tzw. szybką modą, czyli masową produkcją ubrań modnych przez krótki czas. Nowe przepisy mają zmusić producentów do płacenia za nienadające się do recyklingu odpady tekstylne i dać konsumentom więcej informacji na temat ponownego użycia i recyklingu ich ubrań.

Szacuje się, że przemysł modowy odpowiada za 4 proc. rocznej globalnej emisji dwutlenku węgla.

Poliester i inne włókna syntetyczne są jednym z najczęstszych źródeł mikrocząsteczek plastiku, które są uwalniane podczas prania. Ich rozkład na wysypisku śmieci może zająć 200 lat.

Nieekologiczna jest także uprawa nieorganicznej bawełny, bo zużywa się na nią prawie jedną piątą wszystkich pestycydów stosowanych na całym świecie.

Czytaj więcej:

Plastik dotarł już nawet do Arktyki

Brytyjscy naukowcy znaleźli mikroplastik w ludzkich płucach

Brytyjscy naukowcy: W organizmach małych ssaków można wykryć mikroplastik

Big Plastic Count 2022: "Recykling w UK nie działa”

"The Guardian": Ponad 8 milionów ton plastiku trafia co roku do oceanów

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement