Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

New archive reveals how Polish diplomats helped Jews escape Holocaust to Latin America

New archive reveals how Polish diplomats helped Jews escape Holocaust to Latin America
"Zbiór zdjęć i dokumentów ujawnia prawdziwy zakres polskich wysiłków na rzecz ratowania Żydów z komór gazowych". (Fot. Getty Images)
The cache of photographs and documents reveals the true extent of Polish efforts to save Jews from the gas chambers - 'The Daily Telegraph' reports today.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Zbiór zdjęć i dokumentów ujawnia prawdziwy zakres polskich wysiłków na rzecz ratowania Żydów z komór gazowych" - pisze gazeta. "Uważa się, że polscy dyplomaci i ich żydowscy partnerzy próbowali uratować nawet 10 tys. Żydów z ponad 15 krajów okupowanej Europy i z powodzeniem uratowali od ostatecznego rozwiązania nawet 3 tys. osób" - dodaje.

"Daily Telegraph" odnotowuje, że na przekazanych zdjęciach znajdują się m.in. Rutka Laskier, 14-letnia autorka pamiętnika z Będzina, nazywana polską Anną Frank, Wolf Begin, ojciec przyszłego premiera Izraela, przyjaciółka Anny Frank, Hannela Goslar, holenderski matematyk Bob Herschberg, oraz przywódcy powstania w getcie warszawskim, m.in. Icchak Cukierman i Cywia Lubetkin.

Archiwum Eissa to jeden z najważniejszych zbiorów archiwaliów dokumentujących działalność Grupy Ładosia. Kierowana przez ówczesnego ambasadora RP w Szwajcarii Aleksandra Ładosia kilkuosobowa polsko-żydowska grupa, prowadziła operację masowej produkcji tysięcy nielegalnych paszportów Paragwaju, Hondurasu, Haiti i Peru.

Dzisiaj obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. (Fot. Getty Images)

Archiwum Eissa dokumentuje pracę jednego z członków grupy, lidera ultraortodoksyjnego ugrupowania Agudath Yisrael Chaima Eissa. Dostarczał on dane osobowe, na których podstawie Polacy fałszowali paszporty Paragwaju.

Zmarł nagle w połowie listopada 1943 r. Jego archiwum zostało odkryte na strychu jego domu w Zurychu wiele lat później. Pierwsza część archiwum została przekazana do Muzeum Auschwitz w ubiegłym roku, druga - wczoraj.

24 marca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Data nawiązuje do dnia, w którym Niemcy w 1944 r. zamordowali w Markowej rodzinę Ulmów: Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, wraz z ukrywającymi się u nich Żydami.

Czytaj więcej:

Sondaż: Pamięć o Auschwitz jest ważna dla 94 proc. Polaków

Proklamacja Donalda Trumpa w sprawie Auschwitz

Fałszywy paszport Ładosia uratował matkę publicysty "The Times"

Autor brytyjskiej biografii Pileckiego: To tylko kwestia czasu, nim pozna go cały świat

Muzeum Auschwitz do Amazona: Usuńcie książki z nazistowską propagandą

Światowa premiera anglojęzycznej wersji "Listy Ładosia" w Londynie

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement