Dwa spacery dziennie zmniejszają ryzyko wystąpienia raka jelita grubego
Eksperci stale apelują, by regularnie ćwiczyć i tym samym zapobiegać wielu dolegliwościom. Codzienna dawka ruchu sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała, przeciwdziała cukrzycy typu 2, obniża poziom złego cholesterolu, zwiększa pojemność płuc i poprawia samopoczucie.
Jedną ze szczególnie polecanych form aktywności, którą podejmować można bez względu na wiek, stan zdrowia czy kondycję, jest spacerowanie. Liczne badania wykazały, że częste spacery poprawiają także kondycję psychiczną, zdolność koncentracji i przyswajania nowych informacji.
Na tym jednak długa lista zalet spacerowania się nie kończy. Uczeni z World Cancer Research Fund dowiedli, że dwa spacery dziennie redukują ryzyko rozwoju raka jelita grubego, jednego z najczęściej występujących nowotworów.
Badanie z udziałem 86 tys. Brytyjczyków wykazało, że wyjście na spacer o poranku i późnym popołudniem zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na raka o 11 proc. Co ciekawe, spacerowanie o innych porach dnia zmniejszyło owo ryzyko o zaledwie 6 proc.
"Od dawna wiemy, że bycie aktywnym pozwala zapobiec niektórym nowotworom. Te intrygujące odkrycia pozwalają jednak opracować bardziej szczegółowe zalecenia dotyczące tego, kiedy najkorzystniej jest podejmować aktywność fizyczną" – komentuje dr Helen Croker, zastępczyni dyrektora ds. badań w World Cancer Research Fund.
Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne zaleca osobom dorosłym wykonywanie ćwiczeń o umiarkowanej intensywności przez 150 do 300 minut tygodniowo.