Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Szczyt góry Nemrut – jedno z najlepszych miejsc w Turcji do podziwiania wschodów

Szczyt góry Nemrut – jedno z najlepszych miejsc w Turcji do podziwiania wschodów
Cóż za widok... (Fot. Getty Images)
Ze szczytu góry Nemrut w południowo-wschodniej Turcji roztacza się panoramicznym widok na rozległe równiny i rzekę Eufrat. Wyjątkowości tej majestatyczna górze (2 134 m n.p.m.), która jest wygasłym wulkanem, nadają też wysokie, wapienne posągi, które stoją tam od dwóch tysięcy lat, za sprawą króla Kommageny, Antiocha I.
Reklama
Reklama

"Wędrówka na Nemrut jest pełna magii, a po dotarciu na szczyt ukazuje się niesamowita sceneria z ogromnymi rzeźbami wykonanymi z wapiennych bloków, które mają od ośmiu do dziesięciu metrów wysokości i ważą nawet dziewięć ton. Te posągi, datowane na około dwa tysiące lat temu, zostały wzniesione przez króla Antiocha w obrębie jego sanktuarium pogrzebowego, które otacza cały obszar nad jego komorą grobową" – tak o Nemrut pisze Biuro prasowe Biura Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji w Polsce.

Szczyt góry Nemrut to też jedno z najpiękniejszych miejsc na Ziemi, skąd można oglądać zapierające dech w piersiach wschody i zachody słońca. (Fot. Getty Images)

Wielkie kamienne monumenty przedstawiają Antiocha i rozmaitych bogów, wywodzących się z perskiej i greckiej mitologii.

To archeologiczne stanowisko od 1987 r. wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Inskrypcje wskazują, że znajduje się tu również grobowiec Antiocha, jak dotąd nie udało się jednak go odnaleźć.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.07.2024
GBP 5.0939 złEUR 4.2796 złUSD 3.9498 złCHF 4.4410 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama