Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jedynacy wcale nie są bardziej egoistyczni...

Jedynacy wcale nie są bardziej egoistyczni...
Stereotyp, że jedynacy są egoistyczni nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. (Fot. Getty Images)
Chińscy psychologowie przeprowadzili badania, których wyniki przeczą powszechnie panującym przekonaniom, że jedynacy są bardziej egoistyczni, samolubni i antyspołeczni niż osoby mające rodzeństwo. Naukowcy udowodnili, że ten stereotyp nie ma uzasadnienia w faktach.
Reklama
Reklama

Wiele osób - szczególnie mających rodzeństwo - jest przekonanych, że jedynacy są osobami bardziej samolubnymi niż ci, którzy wychowywali się z innymi członkami rodziny w zbliżonym wieku. Xuegang Zheng, psycholog z Shaanxi Normal University w Chinach, wraz ze swoim zespołem badawczym postanowili sprawdzić, czy ten dość powszechny pogląd ma potwierdzenie w rzeczywistości.

W pierwszym badaniu porównano poglądy dwóch grup - jedynaków i osób, które mają rodzeństwo. Do tego badania wykorzystano grę, która pokazywała, w jaki sposób poszczególne osoby byłyby skłonne podzielić się pieniędzmi z innymi. Jak się okazało, ludzie, którzy wychowywali się wspólnie z innymi domownikami w ich wieku, są przekonane, że faktycznie jedynacy są bardziej samolubni i mniej prospołeczni. Osoby nie posiadające rodzeństwa oceniły z kolei obie grupy tak samo.

W drugim badaniu z udziałem 391 osób dorosłych (z których 169 nie miało rodzeństwa), badacze poprosili uczestników o ocenę samego siebie. Wyniki wykazały brak różnic między uczestnikami badania - jedynacy i osoby posiadające rodzeństwo określały się jako tak samo prospołeczne i uczynne wobec innych.

Badanie wykazało, że jedynacy i osoby mające rodzeństwo są tak samo bezinteresowne wobec innych. (Fot. Getty Images)

"Stereotyp dotyczący jedynaków wynika najprawdopodobniej z tego, że rodzice całą uwagę poświęcają jednemu dziecku. Zainteresowanie jedynym dzieckiem może mieć jednak też zalety - według wcześniejszych badań jedynacy tworzą silniejsze i cieplejsze więzi z rodzicami. Być może więc jedynacy w ten sposób uczą się tak naprawdę altruizmu" - mówią autorzy badania.

Aby sprawdzić, czy faktycznie tak jest, zaprojektowano trzecie badanie, do którego zrekrutowano 99 chińskich studentów, z których około połowa była jedynakami. Każdemu z uczestników przypisano różne osoby, mające z nimi bliższe lub dalsze relacje - od rodziców przez przyjaciół, znajomych po nieznane im osoby. Zadaniem rekruterów było podzielenie się (lub nie) pieniędzmi ze wskazaną przez badaczy osobą. Wyniki tego badania ponownie wykazały, że zarówno jedynacy, jak i osoby posiadające rodzeństwo, były tak samo bezinteresowne wobec innych.

Naukowcy zaznaczają, że przeprowadzili badania na niewielkiej liczbie osób i być może wyników nie powinno uogólniać się poza Chinami, gdzie bardzo duże znaczenie ma tzw. polityka jednego dziecka. Ponadto, wszystkie badania przeprowadzono na dorosłych, a nie dzieciach. Mimo to, jak twierdzą specjaliści, badanie dostarcza kolejnego dowodu na nieprawidłowość w przekonaniu dotyczącym jedynaków – lub przynajmniej dorosłych jedynaków.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.01.2022
GBP 5.4934 złEUR 4.5697 złUSD 4.1048 złCHF 4.4086 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama