Menu

Slawonia - winne zagłębie Chorwacji

Slawonia - winne zagłębie Chorwacji
Znawca tematyki chorwackiej szczególnie radzi spróbować bardzo popularniej graseviny. To wytrawne białe wino o wyższej kwasowości, z dużą ilością tanin. (Fot. Getty Images)
Chorwacja kusi także jesienią. To doskonały moment na podróż do Slawonii, regionu w północno-wschodniej części kraju, który słynie z produkcji wina, szczególnie tego o nazwie grasevina. Trwa tam teraz winobranie.
Reklama

Historia uprawy winorośli na terenach Slawonii, a także sąsiadujących z nią regionów – Baranji i Sremu, sięga czasów iliryjskich, jeszcze zanim Rzymianie przybyli na te tereny. W czasach panowania Cesarstwa Rzymskiego, cesarz Probus (II poł. III w. n.e.) potwierdził, że ziemia w Iloku jest idealna do uprawy winorośli i produkcji wina. Natomiast okolice żupanii pożedzko-slawońskiej zwane były Vallis Aurea, czyli Złota Dolina.

„Slawonia, Baranja i Srem słyną z żyznych gleb, bogatych w składniki mineralne. Na jakość slawońskiego wina ma również wpływ wyjątkowy klimat. Temperatury jesienią są tu często wyższe niż na wiosnę, nie brakuje również wilgoci. Te szczególne czynniki geograficzne oraz mikroklimat mają wyjątkowy wpływ na charakterystyczny smak tamtejszych win” – opowiada Life Wojciech Tyluś, który wraz z żoną Agnieszką prowadzi bloga o Chorwacji CroLove.pl.

Północno-wschodnia część kraju słynie z bardzo wielu, mniejszych bądź większych winiarni, nagradzanych na najważniejszych wydarzeniach w branży winiarskiej. Dwie z nich wyróżniają się szczególnie. To winiarnie Ilocki podrumi w Iloku oraz Kutjevo, znajdująca się w miejscowości o tej samej nazwie.

Północno-wschodnia część kraju słynie z bardzo wielu, mniejszych bądź większych winiarni, nagradzanych na najważniejszych wydarzeniach w branży winiarskiej. (Fot. Getty Images)

„Wina Ilocki podrumi dostarczane są do brytyjskiej rodziny królewskiej od dawien dawna. Były serwowane podczas koronacji królowej Elżbiety II, a także na ślubie księcia Harry’ego z Meghan Markle – kosztowały około 4 tys. euro za butelkę. W czasie uroczystości koronacji królowej Elżbiety II serwowano wino premium Ilok Cellars Traminer” – Tyluś przytacza ciekawostki. Wina z Iloku składowane są w beczkach lub butelkach w 100-metrowej piwnicy, wybudowanej w 1450 roku.

Historia uprawy winorośli oraz winnicy w Kutjevie, rozpoczyna się wraz z przybyciem cystersów. Pierwsze zapiski o uprawie winorośli pochodzą z 1232 r. Z tego okresu pochodzi również piwnica, w której przechowywane jest wino z Kutjeva, a która uznawana jest za najstarszą piwnicę w Chorwacji.

Znawca tematyki chorwackiej szczególnie radzi spróbować bardzo popularniej graseviny. To wytrawne białe wino o wyższej kwasowości, z dużą ilością tanin, o wyrazistym suchym, owocowym i kwiatowym aromacie. Grasevina idealnie nadaje się do sporządzenia gemista, czyli połączenia białego wina z wodą gazowaną, w proporcjach dopasowanych do naszych potrzeb. Najlepiej smakuje schłodzona od 8 do 10 st. C.

Szczęśliwcy, którzy dotrą do Slawonii jesienią, będą mogli spróbować swoich sił przy zbiorach. (Fot. Getty Images)

„Szczęśliwcy, którzy dotrą do Slawonii jesienią, będą mogli spróbować swoich sił przy zbiorach. Pozostałym zostaje degustacja zarówno tegorocznych, pierwszych butelek, jak i win z poprzednich lat. Degustacja najlepszych slawońskich win połączona z kosztowaniem lokalnych produktów, wędlin czy serów na długo zapada w pamięć. Możemy też postarać się o winny paszport, w którym przybijane będą pieczęcie odwiedzonych winiarni” – mówi twórca bloga CroLove.pl.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 13.08.2020
GBP 4.865 złEUR 4.401 złUSD 3.718 złCHF 4.089 zł

Sport


Sport

Reklama