Menu

Przebój "...Baby One More Time" ma już 20 lat

Przebój "...Baby One More Time" ma już 20 lat
Britney Spears miała zaledwie 16 lat, kiedy jej pierwszy singiel stał się międzynarodowym hitem. (Fot. Getty Images)
Britney Spears i jej debiutancki album ...Baby One More Time ukazał się w styczniu 1999 roku. Płyta szesnastoletniej wówczas piosenkarki podbiła listy przebojów na całym świecie i uczyniła z niej światową gwiazdę.
Reklama

Historia "...Baby One More Time” zaczęła się, kiedy Britney negocjowała ze swoim managerem warunki dołączenia do żeńskiej grupy pop Innosense. Jej mama poprosiła zaprzyjaźnionego prawnika o opinię na temat kontraktu.

Prawnik zdecydował się przedstawić młodą piosenkarkę wytwórniom płytowym w Nowym Jorku. Jive Records wyraziło zainteresowanie jej nagraniem demo i przydzieliło jej do pracy producenta Erica Fostera White’a.

Britney nagrała z nim trzynaście piosenek na próbę i jeden cover – "The Beat Goes On” z repertuaru Sonny & Cher. White odpowiadał za nagrania wokalu i produkcję piosenek. Dodatkową produkcją zajęła się angielska grupa elektroniczna All Seeing I.

Po usłyszeniu nagranego materiału wytwórnia zamówiła pełen album. Szefowie Jive Records podpisali z Britney pierwszy kontrakt.

Album "...Baby One More Time” sprzedał się łącznie w nakładzie ponad 20 mln egzemplarzy na całym świecie. W samych Stanach Zjednoczonych nakład wydawnictwa rozszedł się w 14 mln kopii, uzyskując certyfikat diamentu (czternastokrotnej platyny), zaś w Europie – w nakładzie 4 mln egzemplarzy.

W Kanadzie album pokrył się diamentem za sprzedaż 1,5 mln egzemplarzy, w Japonii album sprzedał się w nakładzie 100 tys. egzemplarzy, otrzymując za to status złotej płyty.

Album jest też najlepiej sprzedającą się płytą nagraną przez nieletniego artystę w historii muzyki i jednym z najlepiej sprzedających się krążków w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii ostatnich trzech dekad.

Płyta została wpisana do Księgi rekordów Guinnessa, jako najlepiej sprzedający się album nagrany przez nastoletniego solistę w historii i jako najlepiej sprzedający się album w Stanach Zjednoczonych w 1999 roku.

Tytułowy singiel "...Baby One More Time” jest jednym z najlepiej sprzedających się singli wszech czasów, przekroczywszy nakład ponad 10 mln sprzedanych kopii.

Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 03.07.2020
GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

Sport


Sport

Reklama