Menu

Przetrzymują w domach około... 150 mln euro!

Przetrzymują w domach około... 150 mln euro!
Monety escudo można było wymienić na euro w bankach do końca 2002 r. (Fot. Thinkstock)
O kim mowa???
Reklama

Z szacunków Narodowego Banku Portugalii (BdP) wynika, że mieszkańcy tego kraju posiadają ponad 20 mln banknotów escudo, waluty, która obowiązywała przed euro. Łącznie gromadzą oni w swoich domach w dawnej walucie równowartość około 150 mln euro.

Jak powiedział Antonio Silva, mieszkaniec stołecznej dzielnicy Benfica, znaczną część przechowywanego w portugalskich domach majątku w escudo stanowią kolekcje numizmatyczne.

"Niektóre osoby pozostawiły escudo na wszelki wypadek. Wynikało to z faktu, że nie byli oni przekonani do tego, że euro utrzyma się, jako waluta w naszym kraju" - stwierdził Silva.

Blisko 80-letni Lizbończyk przypomniał, że najwięcej oporów wobec rozstania z escudo mieli najstarsi mieszkańcy Portugalii. Przyznał, że w ostatnim czasie pojawiły się głosy, iż Portugalia wróci jeszcze do escudo, choć opcja taka jest jego zdaniem mało realna.

"W efekcie kryzysu gospodarczego niektóre osoby zaczęły powątpiewać w szanse na przetrwanie strefy euro. Większość Portugalczyków jednak nie łudzi się powrotem do escudo, wiedząc, że beneficjentów takiego rozwiązania byłoby niewielu" - dodał Antonio Silva.

Przed pięcioma laty władze gminy Borba przekonały właścicieli placówek handlu i usług do akceptacji podczas kilku dni dawnej waluty. Monety i banknoty w escudo były przyjmowane w kilkudziesięciu placówkach handlowych i turystycznych tego położonego w środkowej części kraju miasta.

Inspiracją do wprowadzenia kilkudniowej akcji w Borbie był zlokalizowany w centrum Lizbony sklep z artykułami dekoracyjnymi, którego właściciel po wycofaniu z obiegu escudo nigdy nie zaprzestał przyjmowania zapłaty za towar w starej walucie.

Euro pojawiło się na portugalskim rynku 1 stycznia 1999 r. Wartość 1 euro BdP ustalił na 200,482 escudo. Dawna waluta używana była przez Portugalczyków w oficjalnym obiegu do końca 2002 r. Po zastąpieniu jej przez euro mogą ją teraz wymieniać na europejską walutę tylko przedsiębiorcy.

Monety escudo można było wymienić na euro w bankach do końca 2002 r. Banknoty escudo skupowane będą do końca 2022 r.

Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 03.06.2020
GBP 4.919 złEUR 4.386 złUSD 3.912 złCHF 4.064 zł

Sport


Sport

Reklama