Menu

Kto wynalazł krawat?!

Kto wynalazł krawat?!
Nie Brytyjczycy. Ani Francuzi.
Reklama
W XVII wieku w męskiej garderobie pojawił się krawat. Akcesorium, które po wielu modyfikacjach funkcjonuje do dziś. Znawca mody, Krzysztof Łoszewski, zdradza ciekawostkę, że ten męski atrybut wylansowali chorwaccy żołnierze służący we Francji.

"W wojnie trzydziestoletniej pomiędzy państwami protestanckimi, a katolicką dynastą Habsburgów po stronie Francji walczyły oddziały wojsk najemnych, między innymi chorwackie. 'Chorwat' po francusku pisze się croate, a wymawia 'kroat'. Żołnierze chorwaccy wokół szyi wiązali chustkę, której końce opadały na piersi. Nie wiadomo, czy pełniła ona funkcję ozdoby uniformu, czy też chodziło o ochronę szyi przed spływającym potem lub zimnym wiatrem. W każdym razie francuscy oficerzy zwrócili na nią uwagę i na tyle spodobała się, że sami zaczęli w podobny sposób wiązać 'coś' wokół szyi" - zaznacza Łoszewski.

Później, dzięki francuskiej arystokracji, w połowie XVII wieku krawaty nosiło się już w całej Europie. Skromne chustki zostały zastąpione muślinem i koronką. Sposób wiązana tkaniny zmieniał się nieustannie.
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.05.2020
GBP 5.030 złEUR 4.480 złUSD 4.088 złCHF 4.223 zł

Sport


Sport

Reklama