Menu

Jak jeść, by zrzucić zbędne kilogramy?

Jak jeść, by zrzucić zbędne kilogramy?
Ograniczenie spożywania posiłków nie jest sposobem na odchudzanie. (Fot. Thinkstock)
Zaokrąglona twarz, fałdki na brzuchu i wylewający się tłuszcz. Czyżby skurczyły się ciuchy?! Nie. Po prostu przybraliśmy na wadze...
Reklama

Jak zrzucić zbędne kilogramy nie stosując diety? Czy regularne posiłki pomogą nam pozbyć się nadprogramowych kilogramów? Co i ile pić? A może przejść na zupy warzywne? To pytania, które sobie odwiecznie zadajemy po zimie.

"Każdy z nas ma inne zapotrzebowanie na energię, czyli tzw. podstawową przemianę materii, potrzebną m.in. do oddychania, pracy mózgu, serca czy mięśni" - wyjaśnia Anna Jelonek, dietetyk. "Jeśli wartość jest niższa, niż być powinna, to organizm włącza mechanizm obronny przed zagłodzeniem i zaczyna się bronić. A co za tym idzie kumulować tkankę tłuszczową. Stąd wzrost dodatkowych kilogramów.

I wówczas przychodzi czas na twarde postanowienie: przechodzę na dietę. "Często używamy słowa dieta" - twierdzi dietetyczka. "A to powinna być przede wszystkim nauka nawyków żywieniowych towarzysząca nam całe życie, a nie dieta na chwilę. Musi być dostosowana do obecnej masy ciała, wzrostu, wieki oraz aktywności fizycznej" - dodaje.

Ważny jest rozkład posiłków w ciągu dnia, czyli śniadanie i obiad muszą być większe (kcal) niż np. 2 śniadanie czy podwieczorek.

"Jeśli posiłki spożywamy regularnie, ale o podobnych wartościach energetycznych organizm może odbierać to jako podjadanie" - ostrzega Anna Jelonek. "Stąd bardzo ważne jest, aby w pierwszej połowie dnia jeść więcej, bo nasz metabolizm pracuje szybciej" - dodradza.

Stąd owoce, które zawierają cukry proste. Ale owoce również powinny być spożywane w pierwszej połowie dnia, bo organizm sobie z nimi najlepiej radzi. "Po godzinie 16:00 spożywanie owoców może już powodować odkładanie tkanki tłuszczowej" - przekonuje dietetyczka.

A jak powinniśmy pić wodę? "Co 30-40 minut. Przynajmniej jeden kubek. I tak przez cały dzień" - mówi dietetyczka. "Błonnik wiąże wodę w jelicie grubym, wiec jeśli ktoś spożywa błonnik w diecie, a nie nawadnia się, efekt może być odwrotny: zaparcia, bóle brzucha i wzdęcia" - doradza.

Według ekspertki, aby utrzymać szczupłą sylwetkę należy przede wszystkim jeść. Ograniczenie spożywania posiłków nie jest sposobem na odchudzanie. Wszystkie diety 1 000 kcal i poniżej prowadzą do wyniszczenia organizmu oraz efektu jojo. 

Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 01.10.2020
GBP 4.939 złEUR 4.515 złUSD 3.851 złCHF 4.188 zł

Sport


Sport

Reklama