Menu

Chcesz uniknąć nowotworu? Kontroluj wagę

Chcesz uniknąć nowotworu? Kontroluj wagę
Specjaliści alarmują: mamy do czynienia z epidemią otyłości! (Fot. Getty Images)
Nadwaga i otyłość nie bez przyczyny nazywane są chorobami cywilizacyjnymi - cierpi na nie coraz więcej ludzi na świecie. Nadmierna masa ciała zwiększa ryzyko wielu groźnych schorzeń, w tym nowotworów. Uczeni radzą, by kontrolować swoją wagę. Jest to pierwszy krok, aby uniknąć raka.
Reklama

Specjaliści alarmują, że mamy do czynienia z epidemią otyłości. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, problem ten może dotykać nawet 400 mln ludzi, a już co piąte europejskie dziecko ma nadmierną masę ciała. Wzrost częstotliwości występowania nadwagi i otyłości zauważa się także wśród Polaków – należymy do niechlubnej czołówki rankingu najszybciej tyjących narodów Europy.

Niebagatelne znaczenie ma w tym kontekście nasza dieta i nawyki żywieniowe. Przejadanie się, sięganie po wysoko przetworzoną żywność kosztem zdrowych, naturalnych produktów znacząco zwiększa prawdopodobieństwo nadwagi. Nieprawidłowe odżywianie się jest, jak podkreślają uczeni, jednym z czynników ryzyka otyłości, a co za tym idzie, chorób nowotworowych.

Nieprawidłowe odżywianie się i brak ruchu mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i sylwetkę. (Fot. Getty Images)

"Gdy w organizmie magazynujemy nadprogramowy tłuszcz, nie znajduje się on w stanie uśpienia. Komórki tłuszczowe wytwarzają hormony, które wysyłają sygnały innym komórkom, by te się namnażały. Proces zmultiplikowanego podziału komórek zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia raka. Im dłużej masz nadwagę lub otyłość, tym większe ryzyko nowotworu. Prawidłowa waga jest kluczowa" – wyjaśnia dr Rachel Orritt z Cancer Research UK, brytyjskiej organizacji charytatywnej zajmującej się badaniami nad chorobami nowotworowymi.

Warto więc uważniej przyjrzeć się swojej diecie. Zamiast fast foodów i słodyczy, częściej wybierajmy naturalne, niskokaloryczne produkty, jak owoce i warzywa, które stanowią skarbnicę witamin i mikroelementów. Taki jadłospis pomoże nam nie tylko zachować smukłą sylwetkę, ale i dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem.

Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
    13 lutego, 13:27

    Sranie w banie.Kilka lat rozwijał sie we mnie rak jelita grubego a moja waga byla bez zmian. Dopiero bóle przy wypruznianiu pokazaly problem nie zadna waga

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 22.09.2020
GBP 4.920 złEUR 4.505 złUSD 3.836 złCHF 4.190 zł

Sport


Sport

Reklama