Menu

Jak zadbać o zdrowy sen dziecka?

Jak zadbać o zdrowy sen dziecka?
Sen jest ważny dla naszego zdrowia już od wieku niemowlęcego... (Zdjęcia: Getty Images)
Coraz więcej literatury naukowej podkreśla negatywne skutki braku snu.
Reklama

W ankiecie przeprowadzonej w Japonii stwierdzono, że "skrócony sen nocny jest rosnącym zjawiskiem społecznym w krajach uprzemysłowionych". Inne badanie opublikowane w Sleep Journal stwierdza: "Powszechnie wiadomo, że sen jest ważny dla zdrowia i dobrego samopoczucia dzieci i że krótki czas trwania snu wiąże się z wieloma negatywnymi skutkami zdrowotnymi".

Oba badania potwierdzają, że brak zdrowego snu wiąże się z negatywnymi skutkami fizycznymi, emocjonalnymi i poznawczymi.

Brak odpowiedniego snu wśród niektórych dzieci może być związany z faktem, że rodzice nie mają wystarczającej wiedzy na temat tego, co stanowi o zdrowym śnie i jak go zapewnić.

Marc Weissbluth, autor, lekarz i ojciec czwórki dzieci, twierdzi, że zdrowy sen wpływa na mózg, podobnie jak podnoszenie ciężarów wpływa na mięśnie. W książce zatytułowanej "Zdrowe nawyki snu", zauważa, że ​​sen ma bezpośredni związek z czasem koncentracji uwagi, stopnia zrelaksowania i czujności.

Jaki sen uważany jest za zdrowy? Przede wszystkim liczy się odpowiednia ilość godzin, przy czym długość snu jest różna w poszczególnych grupach wiekowych. Poniżej tabela z zaleceniami NHS:

Marie-Hélène Pennestri i kilku innych uczonych przeprowadziło badanie: "Nieprzerwany sen niemowlęcia, rozwój i nastrój matki”. Doszli do wniosku, że nieprzerwany sen odnosi się do snu w ciągu nocy, czyli najdłuższego okresu nieprzerwanego snu (bez interwencji rodziców) oraz że bloki snu powinny składać się z sześciu do ośmiu godzin dla dzieci w wieku około sześciu miesięcy. Zaznaczyli jednak, że nie musi to dotyczyć ogółu. Jeśli jednak istnieje potrzeba opieki nad dzieckiem w ciągu nocy, może to oznaczać zaburzenia snu.

Dr Michael J. Breus zauważa: "zdrowy sen zapewnia dziecku solidne podstawy do prawidłowego rozwoju umysłu i ciała". Twierdzi także, że należy brać pod uwagę również drzemki, które zależnie od pory dnia pełnią różne funkcje. Dlatego trzeba uwzględniać je, utrwalając rytm biologiczny dziecka.

Natomiast dr Rupal Christine Gupta, publikująca na KidsHealth.com, podaje kilka powodów, dla których te drzemki są niezbędne:

  • mają wpływ na rozwój procesów umysłowych dziecka
  • pozwalają mu na regenerację organizmu
  • są niezbędne w procesie dorastania

Zauważa także, że ​​pozwala to rodzicom na zajęcie się innymi obowiązkami.

Związek między przebudzeniem, czujnością, sennością i zasypianiem wynika z tego, co Breus nazywa "naturalnym rytmem biologicznym"(źródło). Zauważa, że ​​rytmy te są nieregularne w pierwszych kilku miesiącach po urodzeniu dziecka. Aby zapewnić mu zdrowy sen, rodzic musi obserwować maleństwo i odnotowywać wszelkie zmiany, które zachodzą w miarę dorastania. Umożliwi to dostosowanie się do harmonogramu dziecka. Zmuszanie go do snu, gdy nie jest gotowe i wybudzanie na siłę, może zaburzać jego rytm i prowadzić do problemów ze snem.

Amerykańska Akademia Pediatryczna zauważa, że ​​jeśli wzorce snu nie są odpowiednio koordynowane we wczesnym okresie życia dziecka, może to powodować zaburzenia w późniejszych etapach wzrostu.

Noworodki

Artykuł opublikowany przez Stanford Children's Health, organizację powiązaną z Uniwersytetem Stanforda, zauważa, że ​​wzór snu nowo narodzonego dziecka w wieku poniżej trzech miesięcy jest dość prosty: około osiem do dziewięciu godzin w ciągu dnia i około osiem godzin w nocy. Noworodki budzą się co kilka godzin, aby jeść, ponieważ ich żołądki są wciąż zbyt małe, by zapewnić im satysfakcję na długo.

Niemowlęta

Według National Sleep Foundation, nim dziecko osiągnie wiek około sześć miesięcy, nie będzie już musiało jeść w nocy. Powinno to oznaczać sen od dziewięciu do dwunastu godzin w nocy i drzemki od 30 minut do dwóch godzin, od jednego do czterech razy dziennie. Około roku liczba tych drzemek maleje.

Małe dzieci

National Sleep Foundation podaje, że dzieci w wieku od 12 do 24 miesięcy powinny spać od 11 do 14 godzin, przy czym większość snu powinna przypadać na godziny nocne. Zauważają również, że gdy maluchy mają około półtora roku, zwykle drzemią raz dziennie, od jednej do trzech godzin. Jest to jednak czas, kiedy dzieci zaczynają doświadczać problemów ze snem, mogą mieć koszmary i pojawia się lęk przed snem.

Przedszkolaki

W wieku od trzech do pięciu lat dzieci śpią od 11 do 13 godzin dziennie, głównie w nocy, prawie bez potrzeby drzemek w ciągu dnia. Jest to jednak okres, kiedy wyobraźnia dziecka staje się bardziej kreatywna, a to prowadzić może do eskalacji spacerów pomiędzy pokojem rodziców a dziecka i lęków przed snem (źródło).

Dzieci w wieku szkolnym

W wieku od 6 do 13 lat dzieci często korzystają z gadżetów elektronicznych, komputerów, telewizji i innych mediów. Możliwe jest także spożywanie produktów zawierających kofeinę. Wszystkie te elementy mogą zakłócać wzorce snu. Sen dzieci w tym przedziale wiekowym powinien trwać od 9 do 11 godzin, prawie bez potrzeby popołudniowych drzemek.

Zachęcanie dzieci do (zdrowego) snu

Należy przygotować harmonogram snu. NHS wspiera ideę snu o regularnych godzinach i zauważa, że ​​harmonogram snu pomaga wewnętrznemu zegarowi biologicznemu i mózgowi dostosować się do określonej rutyny. Odradza jednocześnie zmianę harmonogramu w weekendy i święta.

Ćwiczenia

Wiadomo, że ćwiczenia sprzyjają lepszemu spaniu. Dzieci są generalnie bardziej aktywne, ale zmieniające się normy społeczne sprawiają, że ćwiczenia mają wpływ także na sen najmłodszych. Powszechność dostępu do urządzeń elektronicznych i innych powodują, że dzieci nie poruszają się wystarczająco dużo. Chodzenie do sklepu/domu/szkoły zamiast jazdy samochodem, korzystanie ze schodów, a nie z windy, jogging lub pływanie  dzieckiem - wszystko to może pozytywnie wpływać na jego rozwój i utrwalać nawyki, również senne.

Unikaj późnych obiadów

Ważne jest, by dziecko było najedzone nim pójdzie spać, ale nie jest dobrze, gdy idzie spać ze zbyt pełnym żołądkiem. Obiad powinien być co najmniej dwie godziny przed snem (źródło). Spanie po jedzeniu oznacza, że ​​ciało jest zajęte trawieniem przez całą noc. W efekcie dziecko może obudzić się zmęczone.

Unikaj kofeiny

Późnym popołudniem lub tuż przed zaśnięciem, nie należy podawać produktów zawierających kofeinę: kawy, mrożonej herbaty, czekolady i napojów energetycznych.

Pokój bez elektroniki

Rozpowszechnienie gadżetów: smartfonów, telewizorów i komputerów, oznacza, że ​​dzieci, które nie są odpowiednio monitorowane, spędzają więcej czasu na korzystaniu z nich, niż powinny. NHS radzi, aby w sypialni dziecka unikać elektroniki oraz wdrożyć zwyczaj ładowania urządzeń poza sypialnią.

Aby zapewnić dziecku zdrowy sen konieczne jest także bezpieczne środowisko.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.13 / 8

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 25.09.2020
GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

Sport


Reklama