Menu

Zooterapia - naturalna metoda leczenia, w której zwierzę staje się terapeutą

Zooterapia - naturalna metoda leczenia, w której zwierzę staje się terapeutą
Ach, te zwierzaki... Jak ich nie kochać? (Fot. Getty Images)
Zwierzęta od zarania dziejów towarzyszyły człowiekowi w pracy i codzienności. Ich zbawienne, terapeutyczne zdolności dostrzegano już w starożytności. Jednak w czasach nowoczesnej technologii i ciągłego biegu, zapominamy o nieocenionych towarzyszach, których obecność ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.
Reklama

Kontakt ze zwierzęciem jest stałym elementem naszego świata. Te istoty, nierzadko nazywane naszymi najlepszymi przyjaciółmi potrafią nieść pomoc, nawet tam gdzie zamykają się drzwi ludzkich możliwości. Każdy kto miał kiedykolwiek przyjemność zaprzyjaźnić się z jakimś stworzeniem, doskonale wie, jak jego obecność zmienia szarą codzienność, dodaje otuchy i motywuje do działania. Ludzie powracający do naturalnych metod leczenia, psycholodzy i wielu lekarzy docenili tę formę terapii, dlatego też, coraz prężniej się ona rozwija i staje się bardziej dostępna.

Zooterapia w pigułce

Korzyści wynikające z kontaktu ze zwierzętami doceniali już ludzie w starożytności. Jednak dopiero w XIX wieku zooterapia nazywana również animaloterapią została zaakceptowana i rozpowszechniana jako naturalna metoda leczenia wspomagająca różnorodne terapie. Początki tej techniki miały miejsce w szpitalu psychiatrycznym w Ohio, gdzie amerykański psycholog dziecięcy Boris Levinson z pomocą swojego psa nawiązał kontakt z mężczyzną chorym psychicznie. Mimo niezwykłych postępów i efektów jakie uzyskała ta metoda, na początku stosowano ją jedynie jako kurację uzupełniającą leczenia farmakologicznego. Jednak z biegiem czasu i dzięki wielu badaniom zooterapia stała się alternatywną formą leczenia, dodatkowo uzupełniającą szeroko rozumianą rehabilitację.

W animaloterapii sesje odbywają się z udziałem wyszkolonego zwierzęcego towarzysza jednego gatunku. Taki kontakt nie tylko jest źródłem zabawy i przyjemności, zajęcia w obecności czworonoga mają zbawienny wpływ na schorzenia psychiczne, depresje, nerwice czy bóle fizyczne. Całe leczenie skupia się przede wszystkim na pacjencie i jego kontakcie ze stworzeniem, dzięki czemu zwalniają się blokady emocjonalne, kuracjusz odpręża się i uczy.

Sprawdzony, najlepszy przyjaciel człowieka - pies. (Fot. Getty Images)

Rodzaje i zastosowanie naturalnej metody leczenia

Każdy z zakątków świata posiada własne techniki tej naturalnej metody leczenia. Na świecie znane są kuracje onoterapii z udziałem osłów lub delfinoterapia, która polega na kontakcie człowieka z delfinem. Zooterapie z powodzeniem stosuje się także w Polsce, u nas najpopularniejszymi zajęciami są:

  • dogoterapia, leczenie z udziałem psa

Jest to forma terapii, która przeprowadzana jest z udziałem wyszkolonego psa. Do tej metody leczenia najczęściej dopuszcza się Berneńskie Psy Pasterskie, Labradory, Nowofundlandy lub Golden Retrievery. Brany pod uwagę jest łagodny charakter czworonoga, jednak wiele innych ras, nie należących do klasy psów obronnych, również doskonale sprawuje się w dogoterapii. Poprzez te kuracje leczy się zaburzenia w sferze psychicznej, fizycznej, intelektualnej i społecznej. W szczególności na dzieci ta forma leczenia ma zbawienny wpływ. Najczęściej są to indywidualne lub prowadzone w grupach dwu-trzyosobowych ćwiczenia. Przed rozpoczęciem leczenia zapoznaje się pacjenta z jego “terapeutą”, aby mogli znaleźć wspólny język i krok po kroku zbudować nić porozumienia. Podczas zajęć wykonuje się zadania i przyjemne zabawy, które służą rozwojowi.

  • felinoterapia, kuracja w której to kot staje się towarzyszem

W kuracjach felinoterapii głównym budulcem jest dźwięk i dotyk, z tego powodu idealnie dopasowują się do niej koty. Samo głaskanie tych futrzaków działa uspokajająco i odpręża, natomiast mruczenie tych stworzeń pozwala załagodzić zszargane nerwy, przynosi ulgę w bólu i stymuluje zmysły. Kontakt z kotem obniża ciśnienie krwi oraz redukuje poziom cholesterolu. Koci zmysł wyczuwa miejsce bólu i choroby. Kot kładzie się wygodnie w schorowanej strefie i neutralizuje dolegliwości. Felinoterapia doskonale sprawdza się przy zaburzeniach umysłowo ruchowych, nadpobudliwości, podczas stanów lękowych i depresyjnych. Również starszym schorowanym osobom lub dzieciom z zespołem Downa, Aspergera, ADHD i Autyzmem zaleca się taką formę terapii. W odróżnieniu do dogoterapii w kuracji z obecnością kotów nie wybiera się ras, ani się ich nie tresuję. Wystarczy poznać zachowanie i usposobienie czworonoga. Musi być spokojne, lubić przytulanie, głaskanie i noszenie na rękach.

  • hipoterapia, terapia w której udział bierze wyszkolony koń

Zajęcia wykonywane z pomocą wyszkolonych, łagodnych i przyjaznych koni przybierają różne formy. Najczęściej tę formę leczenia stosuje się u osób niepełnosprawnych fizycznie. Ludzie biorący udział w ćwiczeniach regulują napięcie mięśniowe, nabierają prawidłowy wzorzec chodu, doskonałą równowagę, poprawiają swoją orientację jak i poczucie rytmu. Takie zajęcia prowadzone są pod kontrolą lekarza i terapeuty. Koń dobierany jest do potrzeb, wagi, wzrostu i wieku pacjenta. Oczywiście zwierzę to musi być posłuszne, cierpliwe, niepłochliwe i łagodne. Dodatkowo kontakt z kopytnym zwierzęciem wzmacnia więź z naturą, rozwija umiejętności społeczne i motywuje chorego.

Kontakt z czworonogiem pozytywnie wpływa na każdego człowieka. Oddziałuje głównie na stany emocjonalne i psychiczne. Dlatego techniki zooterapeutyczne stosuje się najczęściej w przypadku osób, u których z różnych przyczyn wystąpiły zaburzenia psychiczne lub borykają się z niepełnosprawnością natury fizycznej.

Mruczenie kota jest niezwykle relaksujące... (Fot. Getty Images)

Korzyści wynikające z kontaktu ze zwierzętami

Dlaczego zwierzęta są tak doskonałymi terapeutami? Ponieważ nie zauważają różnicy między zdrową, a chorą, czy niepełnosprawną osobą. Nie oceniają, kochają i przyjmują nas do swojego serca takimi, jakimi po prostu jesteśmy. Nie udają, nie paraliżuje ich strach przed chorymi, dlatego zachowują się naturalnie. Dzięki takiemu zachowaniu pozwalają osobom niepełnosprawnym pozostawać sobą, w ten sposób mogą czuć się komfortowo i pozwalać sobie na spontaniczne i prawdziwe odczucia. Kontakt z czworonogiem eliminuje agresję, kształtuje pozytywne emocje, uspokaja, rozwija w chorych empatię i poprawia samoocenę. Zwierzęta nierzadko dają powody do śmiechu, rozmów i pomagają w nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich. Odrywają myśli od niepowodzeń, pomagają się zrelaksować, niwelują lęki oraz uczą uzewnętrzniać emocje i uczucia. Dodatkowo skłaniają pacjentów do ćwiczeń czy zwiększenia swojej aktywności w życiu codziennym.

Należy jednak pamiętać, że istnieją przeciwwskazania do stosowania terapii ze zwierzętami. Może to być niewinne uczulenie na sierść lub ogromny lęk chorego, przed którymś ze stworzeń. Dlatego najlepiej skonsultować z lekarzem decyzje o podjęciu takich kuracji.

Badania prowadzone na całym świecie potwierdzają zbawienne działanie czworonogów na ludzkie samopoczucie, organizm, stany fizyczne i oczywiście psychiczne. Coraz częściej prowadzone są kuracje z udziałem zwierzęcych przyjaciół. Jednak nie tylko specjalistyczne terapie mają tak ogromny wpływ na nasze zdrowie. Samo posiadanie zwierzęcia, które jest kochane i zadbane pozytywnie oddziałuje na nasze życie i ciało.

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na stronie Akademii Ducha.

Piękne i mądre - takie właśnie są konie... (Fot. Getty Images)

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.44 / 9

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 17.02.2020
GBP 5.111 złEUR 4.250 złUSD 3.919 złCHF 3.992 zł

Sport


Reklama