Menu

To już sto lat, Polsko: Koncert, o którym mówi cała Polonia

To już sto lat, Polsko: Koncert, o którym mówi cała Polonia
O tym wydarzeniu mówi się już od dłuższego czasu, a jego organizacja trwa od roku. Mowa o koncercie "Sto lat", który już w niedzielę, 11 listopada, odbędzie się w londyńskiej Royal Albert Hall. Trwa wielkie odliczanie...
Reklama

Najpierw był pomysł - kiełkował on od kilku lat w głowie Janusza Sikory-Sikorskiego, który w 2008 roku był współorganizatorem 90. obchodów odzyskania niepodległości Polski. Uroczysta msza w katedrze Westminster, pochód wzdłuż Whitehall, prowadzony przez orkiestrę Polskiej Marynarki Wojennej, obecność znamienitych postaci świata Polonii -  to było wyjątkowe wydarzenie w historii polskiego Londynu, które do dzisiaj wspomina wielu mieszkańców brytyjskiej stolicy. 

Nie inaczej będzie tym razem - jednak wagę setnej rocznicy podkreśla charakter i miejsce uroczystości. "Uważałem, że śpiew, muzyka, nasza kultura – które łączą nas wszystkich – będzie najbardziej odpowiednią formą uczczenia rocznicy, i to w najpiękniejszej i najsłynniejszej sali koncertowej na świecie – Royal Albert Hall" - tłumaczy Janusz Sikora-Sikorski, który przez wiele lat był dyrektorem jednej z największych agencji muzycznych na świecie, a obecnie prowadzi organizację charytatywną Towarzystwo Pomocy Polakom.

Edyta Górniak, Zakopower, Anna Maria Jopek, Stanisław Soyka i Lombard - to jedne z gwiazd koncertu "Sto lat" w Royal Albert Hall. (Fot. Facebook/profile artystów)

Do przygotowania koncertu Janusz Sikora-Sikorski zaprosił grupę osób, które miały już doświadczenie w organizowaniu większych wydarzeń społeczno-kulturalnych. W jego skład weszli: Marlena Anderson, Ewa Butryn, Adriana Chodakowska, Magdalena Grzymkowska, Damian Lawer, Danuta Michalska oraz
Monika Tkaczyk - wszyscy zgodzili się charytatywnie poświęcić swój czas i energię na współtworzenie tego wyjątkowego przedsięwzięcia. Pierwsze spotkanie komitetu organizacyjnego odbyło się latem 2017 roku, a z każdym miesiącem jego praca nabierała tempa. 

Od samego początku wiadomo było, że na koncercie nie może zabraknąć gwiazd. Jak one same komentowały swój udział i samo wydarzenie?  

"Jakże ważny dla historii Jubileusz. Wzruszający... Osobiście dla mnie bardzo emocjonalny dlatego również, że w tym jubileuszowym roku właśnie, mój syn rozpoczyna edukację w Liceum Wojskowym z certyfikatem Ministerstwa Obrony Narodowej. Temat wojska, historii, wojen i wyzwoleń, obecny jest w naszym domu nieustannie od kilku lat. Dlatego także zaproszenie do udziału w tym pięknym koncercie jest dla mnie wielkim wyróżnieniem" - podkreśliła Edyta Górniak w udzielonym organizatorom wydarzenia wywiadzie.

"Royal Albert Hall to legendarne miejsce. Tyle razy podziwiałam w tej sali wspaniałych artystów światowej rangi. Kiedy myślę o tym wyjątkowym dla wszystkich Polaków w Londynie koncercie, czuję się zaszczycona, że będę mogła dla nich zaśpiewać. Wiem, że to będzie wspaniały koncert, pełen wzruszeń i wspomnień. Piosenki, które zostaną wykonane, przypomną nam wszystkim, jaką drogę pokonaliśmy jako naród, w drodze do wolności. Z niecierpliwością czekam na to wydarzenie" - przyznała z kolei Ania Wyszkoni. 

Pochodząca z 1871 roku sala koncertowa Royal Albert Hall poświęcona była mężowi królowej Wiktorii, księciu Albertowi. Mieści się w dzielnicy South Kensington w centralnym Londynie, w rejonie znanym powszechnie jako Albertopolis. (Fot. Getty Images)

"Dla narodu polskiego to wielkie święto. Ta rocznica powinna być ważna dla każdego Polaka. Dla mnie osobiście Polska jest dla mnie ważnym elementem tożsamości i ma to odbicie w tym, co robię na co dzień. Nie tylko w muzyce. Moje przywiązanie do polskości widać też w projektach architektonicznych. W czasie koncertu Sto lat będziemy starali się pokazać, jaką mamy piękną kulturę, jak oryginalnym i wyjątkowym narodem jesteśmy" - zapewnił Sebastian Karpiel-Bułecka z zespołu Zakopower.

"Na kolejne 100 lat marzy mi się Polska ludzi światłych, ludzi pracowitych, gościnnych i takich, którzy uderzą się w pierś, jeśli zawinią" - stwierdził Stanisław Soyka, który także wystąpi w Royal Albert Hall.

Sprzedaż biletów ruszyła 29 stycznia 2018 roku, a już po miesiącu wszystkie były wyprzedane.

W połowie roku powstał plakat koncertu oraz strona internetowa "stolat.london".

O wydarzeniu zrobiło się głośno nie tylko w Polsce i Wielkiej Brytanii - mówi o nim Polonia na całym świecie, do której dotarły informacje na ten temat. Organizatorzy tym bardziej czują presję i odliczają dni i godziny do 11 listopada. 

"Oczekujemy, że będzie to prawdziwe polskie święto w wyjątkowym miejscu Londynu, który od czasów II wojny światowej i działającego tu wówczas polskiego rządu na uchodźstwie zyskał szczególne znaczenie na kartach historii Polski. Wszystko wskazuje na to, że koncert stanie się największym tego typu wydarzeniem na świecie, organizowanym poza granicami naszej ojczyzny. Dlatego też mamy nadzieję, że wszyscy, którzy przyjdą 11 listopada do Royal Albert Hall, podkreślą wagę tego wydarzenia odpowiednim, uroczystym strojem" - zaznacza przewodniczący komitetu i pomysłodawca koncertu, Janusz Sikora-Sikorski. 

Koncert poprowadzi Grażyna Torbicka (na zdj.) i Kasia Madera. (Fot. Facebook/Grażyna Torbicka Fan Club)

Koncert "Sto lat" oparty jest na utworach o szczególnym dla nas znaczeniu (w tym utwory Chopina, Paderewskiego, Góreckiego, piosenki z czasów legionów i II wojny światowej oraz pieśni i piosenki wolnościowe, solidarnościowe, folklorystyczne i religijne) w wykonaniu największych polskich gwiazd.

Na scenie zobaczymy m.in. Edytę Górniak, Annę Jeruc, Annę Marię Jopek czy Aleksandrę Kurzak. Wystąpi także Staszek Sojka, Kuba Badach, Rafał Bartmiński, John Paul Ekins, Sebastian Karpiel-Bułecka, Lombard i Leszek Możdżer. W programie nie zabraknie także występów: Mazury Dance Company, chórów: Ave Verum, Politechniki Śląskiej z Gliwic, Św. Jana Pawła II w Balham, Sobotnich Szkół Polskich, Schola Cantorum oraz chóru Harcerstwa Polskiego. Chóry i orkiestra wystąpią pod batutą Stephena Ellery.

Koncert poprowadzą: Kasia Madera z BBC oraz jedna z najpopularniejszych w Polsce prezenterek –Grażyna Torbicka.

Wybitny brytyjski historyk profesor Norman Davies przygotował ponadto 10-stronicową historię ostatniego stulecia naszego kraju, która ukaże się w okolicznościowym programie koncertu, rozdawanym publiczności.

Dochód z tego przedsięwzięcia w całości przekazany będzie na cele charytatywne. 

Londynek.net jest oficjalnym Patronem Medialnym Koncertu "Sto lat".

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.5 / 28

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 25.09.2020
GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

Sport


Reklama