Menu

Edyta Górniak w Royal Albert Hall na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości!

Edyta Górniak w Royal Albert Hall na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości!
Edyta Górniak uświetni swoją obecnością wyjątkowy koncert na 100-lecie odzyskanie niepodległości w londyńskiej Royal Albert Hall. (Fot. Mat. prasowe)
W niedzielę 11 listopada 2018 roku, w jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych na świecie - Royal Albert Hall - odbędzie się koncert pod nazwą "Sto Lat ", poświęcony setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jedną z gwiazd tego wyjątkowego przedsięwzięcia będzie Edyta Górniak.
Reklama

Program koncertu oparty jest na utworach, które miały szczególne znaczenie na przestrzeni ostatniego stulecia: muzyka Chopina, Paderewskiego, Góreckiego, piosenki z czasów legionów i II wojny światowej, również piosenki wolnościowe, solidarnościowe, folklorystyczne i religijne.

Na scenie pojawią się ponadto: dyrygent Stephen Ellery z orkiestrą The London Gala Orchestra, muzycy pod kierownictwem Marka Raduli, zespół pieśni i tańca Mazury, Akademicki Chór Politechniki Śląskiej, Chóry Polskich Szkół w Anglii, Ave Verum, św. Jana Pawła II, Schola Cantorum i chór harcerzy.

Gospodyniami koncertu będą znane prezenterki: jedna z najbardziej lubianych w Polsce twarzy TV - Grażyna Torbicka oraz Kasia Madera, prowadząca w BBC serwis World News.

Nie może też zabraknąć muzyki współczesnej – swój udział w wydarzeniu zapowiedziały gwiazdy: Edyta Górniak, Ania Jeruc, Anna Maria Jopek, Aleksandra Kurzak, Anna Wyszkoni, Kuba Badach, John Paul Ekins, Sebastian Karpiel-Bułecka, Lombard, Leszek Możdżer, Marek Ruszczyński, Stanisław Sojka i Tadeusz Woźniak. 

Z okazji zbliżającego się koncertu wywiadu udzieliła nam Edyta Górniak.

Jako artystka wielokrotnie udowodniła Pani swoją wszechstronność - a jednak wciąż potrafi Pani zaskoczyć! Ostatnio był to np. fantastyczny utwór "Andromeda", który - uzupełniony o Pani wizerunek w indiańskim pióropuszu - odbił się szerokim echem i z tego, co wiem, zyskał Pani nowych wielbicieli. Natomiast już tak dawno nie słyszeliśmy Pani tak lirycznej jak w utworze "Dom dobrych drzew" z serialu "Leśniczówka". Czyżby narodziła się zupełnie nowa Edyta Górniak? Jak oceniłaby Pani etap Pani twórczości w chwili obecnej?

Edyta Górniak: - Niezmiennie, odkąd pamiętam muzyka, ludzie i podróże stanowią dla mnie najmocniejsze w życiu inspiracje. Jeśli oceniana jestem jako artysta wszechstronny, to jest to dla mnie wielki komplement i dowód, że te inspiracje mają istotny wpływ na mój artystyczny rozwój. Staram się mieć otwarty umysł i serce na to, co płynie w życiu w moją stronę. I nie pozwalam, by muzyka, której dotykam nużyła publiczność lub mnie samą. Zawsze będę sięgała po różne kierunki muzyczne.

Jak oceniłaby Pani obecną kondycję polskiej muzyki rozrywkowej? Czy ma Pani jakichś swoich ulubionych wykonawców, którym wróży Pani świetlaną przyszłość?

Edyta Górniak: - Prawdę mówiąc nie analizowałam tego, bo nie czuję się krytykiem muzycznym. To co natomiast mogę z radością wyrazić to, że będąc 4 sezony trenerem „The Voice” odkryłam dla polskiej sceny muzycznej wspaniale talenty wokalne, które bardzo dobrze radzą sobie na tym rynku.

Fani na Wyspach doskonale wiedzą, że przez jakiś czas mieszkała Pani w Londynie i czasem Pani tu "wpada" na krótko. Czy nie tęskni Pani za Anglią? I dlaczego w ostatnich latach nie mieliśmy okazji posłuchać Pani na żywo w Londynie?

Edyta Górniak: - Za Wielką Brytanią tęsknię bardzo! W Londynie mieszkałam przez 8 lat i zawsze, niezmiennie z radością tam wracam. Cieszę się więc na mój przylot w listopadzie i na to niezwykłe muzyczne spotkanie w Royal Albert Hall.

Jakie są Pani dalsze plany zawodowe? Czy po albumie "My" z 2012 roku możemy się spodziewać wkrótce kolejnego?

Edyta Górniak: - Nie miałam przerwy zawodowej właściwie od 26 lat, poza okresem, kiedy urodziłam syna. Cały czas spływają na moje ręce piękne projekty. Czasem komercyjne, czasem bardzo ambitne. Cieszę się z obu. Zaufanie artystyczne, jakie udało mi się zbudować, jest dla mnie jednym z największych kapitałów. W tym roku 3 premiery muzyczne. Wszystkie filmowe, więc jestem bardzo szczęśliwa.

Dlaczego zdecydowała się Pani przyjąć zaproszenie na koncert "STO LAT" w Royal Albert Hall? Co dla Pani oznacza 100-lecie niepodległości naszego kraju?

Edyta Górniak: - Jakże ważny dla historii Jubileusz. Wzruszający... Osobiście dla mnie bardzo emocjonalny dlatego również, że w tym jubileuszowym roku właśnie, mój syn rozpoczyna edukację w Liceum Wojskowym z certyfikatem Ministerstwa Obrony Narodowej. Temat wojska, historii, wojen i wyzwoleń, obecny jest w naszym domu nieustannie od kilku lat. Dlatego także zaproszenie do udziału w tym pięknym koncercie jest dla mnie wielkim wyróżnieniem.

Co chciałaby Pani przekazać Polakom na świecie z okazji zbliżającego się 100-lecia niepodległości naszej Ojczyzny?

Edyta Górniak: - Żebyśmy w obłędzie i pośpiechu życia nie przeoczyli szczęścia. I abyśmy zawsze pamiętali o ludziach, którzy poświęcili własne życie i szczęście, aby móc podarować nam wolność.

Głównym organizatorem koncertu "STO LAT" w Royal Albert Hall jest charytatywna organizacja - Towarzystwo Pomocy Polakom (TPP), przy wsparciu Komitetu Organizacyjnego pod przewodnictwem Janusza Sikory-Sikorskiego, prezesa TPP.

W skład Komitetu Organizacyjnego wchodzą: Marlena Anderson, Ewa Butryn, Adriana Chodakowska, Magdalena Grzymkowska, Damian Lawer, Danuta Michalska i Monika Tkaczyk.

Dochód z koncertu będzie przekazany na cele charytatywne.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.96 / 28

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 12.08.2020
GBP 4.903 złEUR 4.412 złUSD 3.756 złCHF 4.101 zł

Sport


Reklama