Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Ludzie listy piszą, a my je nagradzamy". Listy do Redakcji (luty/marzec 2017)

Pytania, refleksje, prośby o pomoc, ale i dzielenie się swoimi rozterkami - do portalu Londynek.net napływa coraz więcej korespondencji od użytkowników. Z myślą o tych piszących właśnie redakcja postanowiła przyznawać nagrody. Za najciekawszy, oryginalny lub wzruszający list czeka nagroda.
Reklama

Nagrodę w wysokości 20 funtów dostanie dwóch użytkowników portalu Londynek.net, których listy kapituła uzna za najciekawsze, najbardziej inspirujące lub w pewien sposób wyjątkowe. Nazwisko zwycięzcy opublikujemy na naszym portalu. (Regulamin poniżej.)*

W świetle ostatnich wydarzeń nie jest niespodzianką, iż użytkownicy portalu najczęściej kontaktują się z redakcją w związku z Brexitem. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest nieuniknione, wczoraj zatwierdziła je już królowa Elżbieta II i drogi odwrotu dla tego procesu już raczej nie ma. Polacy zadają więc pytania o przyszłość i o to, co z nimi się stanie. Na wszystkie pytania nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć, ale internauci mogą znaleźć na portalu na bieżąco wszelkie informacje o wydarzeniach, które mogą mieć wpływ na życie naszych rodaków na Wyspach.

Brexit kontra rezydentura

W obawie przed odmową rezydentury stałej i prawa do pobytu w Wielkiej Brytanii, Polacy nadsyłają listy z pytaniem o tymczasową rezydenturę. 

Polacy - jako obywatele UE - mają prawo do ubiegania się o kartę rezydenta. Po roku czasu udokumentowanego pobytu i pracy w UK jest to rezydentura tymczasowa, a po 5 latach - stała. Wielu Polaków mieszkających i pracujących w Wielkiej Brytanii mniej niż 5 lat zastanawia się, czy warto starać się już teraz o rezydenturę czasową, skoro np. do stałej brakuje im rok lub dwa?

Aby rozwiać te wątpliwości, redakcja portalu po odpowiedź zwróciła się do ekspertów. „Kartę rezydenta czasowego otrzymujemy po rocznym pobycie na terenie UK. Jest ona ważna na okres 5 lat - co oznacza, że po okresie 4 lat od jej wydania, przebywamy od 5 lat na terenie UK i zanim utraci swoją ważność, mamy jeszcze rok czasu na aplikowanie o status rezydenta stałego. Mając potwierdzony status rezydenta, nawet po Brexicie i ewentualnych znacznych zaostrzeniach przepisów związanych z pobytem i pracą na terenie UK, każda osoba mająca status tymczasowego rezydenta zachowuje pełne prawa - takie same jakie ma obecnie jako obywatel UE - z tym, że - jak wspomniałem wcześniej - na okres 5 lat" - tłumaczył Boril Wdowczyk, szef Polskiego Domu Finansowego w Londynie.

Robert Jasiewicz z Mixer Agency & CLP Solicitors na pytanie, czy warto, odpowiada ostrożniej: "Na pewno nie zaszkodzi. Ale zbyt wcześnie stwierdzić jednoznacznie, czy to wystarczy, aby zapewnić sobie legalny pobyt i zatrudnienie po ewentualnym Brexicie". Dodaje również, że "Home Office zaleca ubieganie się o Registration Certificate, chociaż nie ma obowiązku posiadania go".

W związku z tym, że w listach do redakcji pojawiają się pytania o warunki, jakie należy spełnić, aby ubiegać się o rezydenturę tymczasową, stałą lub brytyjskie obywatelstwo odsyłamy do naszych artykułów na ten temat w dziale Poradnik Polaka w UK.

Taką wątpliwość miał na przykład pan Bartosz, który wysłał do nas wiadomość na Facebooku. „Dzień dobry, mam pytanie odnośnie podpisania przez Tereskę tego artykułu 50. Czy jeżeli wyjadę przed tym terminem to wystarczy, że będę przebywał na terenie UK, czy to się wiąże z podjęciem zatrudnienia? (Pytam bo akurat wyjeżdżam, ale nie wiem czy znajdę pracę z dnia na dzień)".

Trudno przewidzieć, co brytyjscy politycy ustalą w związku z pozwoleniem imigrantów z krajów unijnych po Brexicie. Raczej trudno spodziewać się, że będzie istniała swoboda przemieszczania się. Politycy zapowiadają, że przyjezdni będą musieli spełniać określone warunki chcąc pozostać w Wielkiej Brytanii, jednym z nich będzie zatrudnienie. Jak ta sprawa się rozwinie - pozostaje nam tylko czekać.

„Szukam przewodnika po Londynie”

„Mam następująca prośbę - poszukuję polskojęzycznego przewodnika po Londynie do wynajęcia na kilka dni na przełomie kwietnia i maja. Przewodnik byłby dla jednej osoby, standardowa turystyczna trasa. Byłbym ogromnie wdzięczny za jakiekolwiek sugestie gdzie mogę taką osobę znaleźć” - pisze pan Jakub.

W Wielkiej Brytanii oraz w Londynie jest wielu polskich, zarejestrowanych przewodników. Wystarczy poszukać w internecie. Jeśli jednak ktoś szuka oparcia w jakiejś organizacji, zachęcamy do kontaktu z Polską Organizacją Turystyczną w Wielkiej Brytanii.

Pomocna dłoń dla rodaków w Surrey

Do redakcji portalu Londyenk.net zgłaszają się nie tylko sami użytkownicy. Zgłaszają się również organizacje, które dzięki nam uzyskają kontakt do innych. Tak było na przykład w Guildford, skąd do nas napisano. 

Redakcja portalu Londynek.net pomaga nie tylko użytkownikom, ale i organizacjom. (Fot. Thinkstock)

„Czy w Guildford lub okolicy istnieje jakaś poradnia/grupa/osoba, która pomaga/doradza naszym rodakom w sprawach zatrudnienia, finansowych, problemów z nadużyciem substancji, rodzinnych? Bardzo prosiłabym o namiary gdyż jeden z naszych klientów potrzebowałby takowej pomocy. Jest wiele instytucji angielskich specjalizujących się w tym zakresie, ale wydaje się że porada/pomoc ze strony rodaków byłaby skuteczniejsza” - pyta pani Dagmara w mailu do redakcji.

Polecamy nasz dział Poradnik Polaka w UK. Znajdują się w nim artykuły na każdy temat i co najważniejsze - z kontaktem do odpowiednich organizacji. Podamy Pani również link do organizacji, które pomagają między innymi Polakom we wszelakich problemach z pracą, zasiłkami itp. to:

East European Resource Center:

http://www.eerc.org.uk/szukasz-pomocy/

Jeżeli natomiast ktoś jest ofiarą przemocy domowej, to tutaj znajdzie Pani wszelkie potrzebne kontakty:

http://londynek.net/ukipedia/article?jdnews_id=2561379

Informacje na temat uzależnień:

http://www.aa-pik-wielkabrytania.org.pl/index.php/en/

http://londynek.net/wiadomosci/article?jdnews_id=5997

Nie wszyscy tacy źli

Zdarza się, że nasi użytkownicy dzielą się z nami miłymi sprawami. Pan Tomasz opowiedział nam o miłym geście sąsiadów w chwili ataku nienawiści. 

Jeden z użytkowników portalu Londynek.net opowiedział o miłym geście swoich sąsiadów. (Fot. Thinkstock)

Polak mieszka pod Birmingham, ktoś do jego wycieraczki pod drzwiami frontowymi przymocował sklejkę, na której napisano, żeby cudzoziemcy pakowali się.

„To niezwykłe, co się stało. Przy mojej ulicy mieszkają między innymi trzy brytyjskie rodziny, Irlandczycy, Pakistańczycy, Włosi i Argentyńczycy. Taki napis pojawił się jedynie przed moim domem. Wiecie, co zrobili? Kupili mi nową wycieraczkę z napisem 'Mój dom jest moim pałacem'” - opowiedział Polak.

Kontakt z Londynkiem

Każdego dnia Polacy piszą listy do redakcji Londynek.net – bywa, że nawet kilkanaście jednego dnia. Zachęcamy do kontaktowania się z nami najlepiej pisząc na specjalnie przygotowany adres: listy@londynek.net, wiadomości można nadsyłać również na adres: redakcja@londynek.net z dopiskiem „Listy do Redakcji”.

 

*Regulamin przyznawania nagród finansowych za najciekawsze listy do Redakcji:

1. Każdego miesiąca spośród nadesłanych do portalu Londynek.net listów kapituła złożona z trzech pracowników portalu wybierze 2 najciekawsze listy od użytkowników portalu.

2. Przesłanie listu do Redakcji jest równoznaczne ze zgodą na jego publikację - chyba że Autor listu zastrzeże sobie anonimowość oraz nie zgodzi się na publikację. Wówczas takie listy nie będą brane przez Redakcję pod uwagę jako te, spośród których wybierany jest zwycięzca.

3. Autorzy wybranych listów zostaną poinformowani o nagrodzie drogą mailową i zostaną poproszeni o podanie numeru swojego konta bankowego. 

4. Nazwiska zwycięzców pojawią się również na stronie Londynek.net, pod opublikowanym listem.

5. Nagroda w wysokości 20 funtów zostanie przelana na numer konta zwycięzcy.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.83 / 6

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.11.2021
GBP 5.5597 złEUR 4.7038 złUSD 4.1754 złCHF 4.5071 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama