Menu

Greenwich: Południk zerowy w zasięgu ręki

Greenwich: Południk zerowy w zasięgu ręki
Park Greenwich jest miejscem, z którego można podziwiać wspaniałą panoramę Londynu. (Fot. Thinkstock)
Byliście już w Królewskim Obserwatorium Astronomicznym?
Reklama

Zapewne wiele osób słyszało o Greenwich, które jest jedną z dzielnic Londynu. Znajduje się ono w południowo-wschodniej części stolicy i na północy graniczy z Tamizą. W 2012 roku Greenwich nadano miano królewskiej dzielnicy, by uczcić Diamentowy Jubileusz królowej Elżbiety II.

Będąc tam, nie można pominąć kliperu herbacianego Cutty Sark. Jest on jedyny w swoim rodzaju i obecnie znajduje się tam muzeum, które jest otwarte od godziny 10:00 do 17:00. W przeszłości był wykorzystywany do przewozu herbaty i słynął z prędkości, jaką potrafił osiągnąć.

Wspomniana okolica może pochwalić się pięknym parkiem Greenwich, należącym do ośmiu parków królewskich w Londynie. Co roku odwiedzają go miliony ludzi, którzy mogą zobaczyć stamtąd niezwykłą panoramę miasta. Jest to także dom dla wielu zwierząt, takich jak jelenie, lisy i ptaki. Turyści chętnie uwieczniają niezapomniane widoki na fotografiach.

Mówi się, że Greenwich jest miejscem, gdzie Zachód spotyka się ze Wschodem. Jest to możliwe dzięki wyznaczonemu południkowi zero, który przebiega przez Królewskie Obserwatorium Astronomiczne, znajdujące się w tym parku.

Turyści wciąż robią sobie zdjęcie przy symbolu południka zerowego, który de facto już nie przebiega w tym miejscu... (Fot. Wikipedia)

Królewskie Obserwatorium Astronomiczne
Istnieje od 1675 roku dzięki królowi Karolowi II. Jest ono częścią Narodowego Muzeum Morskiego. Należałoby tu też wymienić Centrum Astronomiczne, Planetarium Petera Harrisona, Dziedziniec z Południkiem Zerowym, przepiękny Dom Flamsteed. Ten ostatni został zaprojektowany przez Sir Wrena.

Królewskie Obserwatorium Astronomiczne przez wiele lat służyło do obserwowania gwiazd oraz odegrało ważną rolę w astronomii i nawigacji. Zawdzięcza się mu między innymi czas uniwersalny GMT, który później został zastąpiony czasem UTC.

Jedną z większych atrakcji dla przybyłych jest południk zerowy oraz pokazy w Planetarium, które przenoszą widzów do odległych galaktyk i na inne planety. Ceny biletów wahają się w granicach £5,50 dla dziecka i £7,50 dla dorosłego. Ponadto organizowane są liczne wydarzenia, wystawy, kursy, filmy sci-fi.

Wielbiciele fotografii i nie tylko mogą podziwiać niesamowitą wystawę Insight Astronomy Photographer of the Year 2016. Będzie ona otwarta aż do 25 czerwca 2017 roku między 10:00 i 17:00. 

Południk zerowy co prawda nadal przechodzi przez park Greenwich, ale już nie przez to miejsce... (Fot. Thinkstock)

Południk zerowy
Jest to jeden z najważniejszych punktów do zobaczenia podczas pobytu w Londynie. Południk zerowy, zwany też Południkiem Greenwich, został formalnie uznany na Międzynarodowej Konferencji w 1884 roku. Początkowo Francja nie zgadzała się z tymi ustaleniami i używała na mapach Południka Paryskiego.

W związku z rozwojem techniki, w szczególności techniki satelitarnej, Departament Obrony Stanów Zjednoczonych opracował dokładniejszą siatkę geograficzną, wzorowaną na dokładniejszym modelu Ziemi. Projekt nosił nazwę WGS (World Geodetic System) i w 1984 zdecydowano zastąpić dotychczasową siatkę geograficzną siatką WGS 84. Z założenia miała ona doprecyzować (ale nie zmienić) dotychczasową siatkę. Jednak nie uniknięto przesunięć południków, w tym zmiany położenia południka zerowego, który znajduje się ok. 102 metry na wschód od swojego poprzednika.

Obecnie siatka WGS 84 jest jedyną obowiązującą siatką geograficzną na świecie. Na niej wzorowany jest system nawigacji satelitarnej GPS, czas UTC oraz wszystkie mapy. Południk zerowy nadal przechodzi przez park Greenwich, ale już nie przez historyczne obserwatorium astronomiczne. Jednak poprzedni południk zerowy jest nadal nakreślony na dziedzińcu obserwatorium i przyciąga turystów, chociaż stracił swoje znaczenie pomiarowe.

Tradycja robienia zdjęć na linii reprezentującej sławny południk trwa, a wieczorem podświetla się go na zielono. Godziny wstępu: między 10:00 i 17:00.

Południk zerowy jest także wyznacznikiem stref czasowych. (Fot. Thinkstock)

 

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.25 / 16

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 16.09.2021
GBP 5.3697 złEUR 4.5736 złUSD 3.8847 złCHF 4.2054 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama