Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Projekt stworzony przez Polaka z Wimbledonu

Projekt stworzony przez Polaka z Wimbledonu
Czy można zbudować samemu dom 35m2 w stanie prawie pod klucz za 40 tysięcy złotych? Niektórzy twierdzą, że tak.
Reklama
Reklama

Polak, który mieszka w Londynie, a dokładnie na Wimbledonie, stworzył projekt małego domu 35m2. Jego koszt "pod klucz" wyniesie niecałe £8 000.

Oto jego historia.

W dzisiejszych czasach wyścig za dobrami materialnymi wciąż trwa, nikt nie chce się chociaż na chwilę zatrzymać. Każdemu wydaje się, że do normalnego życia potrzebne jest przynajmniej 100 m2 powierzchni użytkowej. Dlatego wyobraźmy sobie kwadrat 10x10 metrów. To olbrzymia przestrzeń, która w większości jest źle zagospodarowana. Według niektórych specjalistów, jeżeli pokój ma rozmiar 5x5 metrów, to tak naprawdę wykorzystane jest 3,5-4 metry. Reszta to nieużyteczna przestrzeń.

Projekt, nad którym pracowałem od dłuższego czasu, przechodził mnóstwo zmian i poprawek. Powstał w ciągu kilku miesięcy na papierze oraz w programie do projektowania. Czemu go rozpoczęliśmy? To bardzo dobre pytanie. Chciałem zbudować mały dom do 50 m2. Wychowałem się w 3-pokojowym mieszkaniu w 11-piętrowym bloku. Metraż 56 m2, 2 małe pokoje, salon (jeżeli można go takim nazwać) oraz kuchnia, WC i łazienka. Dla 4-osobowej rodziny ten metraż był w sam raz - ani za mało ani za dużo. Z siostrą mieliśmy oddzielne pokoje, a rodzice - jak to w naszym pięknym kraju - rozkładaną tapczano-wersalkę w salonie. Teraz przypomniało mi się, w jaki sposób rodzice wykorzystywali niewykorzystaną przestrzeń, montowali tzw. pawlacze, czyli półki w wolnej przestrzeni nad głową. To taka mała kropelka w morzu budownictwa mini czy tiny, czyli maksymalne wykorzystanie miejsca.


Nasz projekt 35m2 będzie miał otwartą przestrzeń tak, aby każdy mógł zaaranżować ją do swoich potrzeb i samemu wyznaczył ścianki działowe. Jedyną rzeczą, jaką zrobimy, to umieszczenie po jednej stronie wyjść wodno-kanalizacyjnych, dokładnie po lewej stronie po wejściu do mieszkania. Zrobiliśmy tak z prostej przyczyny - aby oszczędzić materiały do instalacji. Jeżeli wszystko będzie na jednej ścianie, instalacja jest bardzo prosta. Czemu nie bojler tylko przepływowy podgrzewacz wody? Ktoś może powiedzieć, że to "ciągnie" dużo energii. Zgadza się, ale ile wykorzystamy tej energii? Za zmycie naczyń czy codzienny prysznic płacimy tyle, ile wykorzystamy. Po co trzymać nam w bojlerze 120 litrów nagrzanej wody, która po kilku godzinach musi być dogrzewana. Gwarantuje Wam, że niższe rachunki wyjdą za przepływowy podgrzewacz wody niż za bojler.

W projekcie głównym ogrzewaniem będzie podłogówka elektryczna. Można by się pokusić na kominek z płaszczem wodnym, ale niestety to wymaga ciągłego palenia; wolimy dodać kominek jako dodatek. Przy dobrym ociepleniu domu i wyeliminowaniu mostków termicznych, ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem idealnym. Dodatkowo możemy ustawić czas rozpoczęcia nagrzewania - jeśli wracamy z pracy o godz. 17:00, ustawiamy sobie start ogrzewania o 16:00 i po wejściu do domu z pracy mamy cieplutko.

Do tych rozwiązań dochodziliśmy po przeanalizowaniu za i przeciw danych technologii. Sugerowaliśmy się także Waszymi mailami. A otrzymaliśmy ich naprawdę dużo.

Kwestie prawne także zostały także sprawdzone i przeanalizowane. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa "wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej, rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki".

Procedura prosta, wystarczą szkice, poglądowy projekt na mapce do celów lokalizacyjnych (koszt około 50 zł), brak odbiorów, dziennika budowy. Musimy nazwać takowy domek letniskowym lub gospodarczym. Nie można się tam zameldować, ale można zgłosić w gminie przydział numeru przypisanego do działki. Aktualnie nie ma obowiązku meldunku więc nie jest to aż tak dużym minusem przy ilości plusów które da nam budowa domu.

Jeżeli chodzi o ocieplenie naszego budynku to zdecydowaliśmy się na styropian, ponieważ płyty z wełny skalnej są bardzo drogie. Dobry styropian z wyższej półki jest naprawdę wytrzymały i bardzo doby jakościowo.

Wszystkie te aspekty pozwolą nam na zbudowanie domu 35m2 w stanie prawie pod klucz w cenie 35 maksimum 40 tys. złotych. Oczywiście cena nie obejmuje mediów czy działki.

Czemu tak tanio? W tym projekcie uwzględniony jest tylko materiał na budowę, wszystkie prace musimy wykonać samodzielnie. Można powiedzieć że jest to taki duży zestaw klocków Lego tylko zamiast klocków są materiały budowlane. Budowa naprawdę nie jest trudna. Prosty przykład okno kosztuje 250zł a jaki jest koszt z montażem? 600zł, dlatego domy są w tak wysokich cenach. I jak to kiedyś ojciec powiedział do syna na budowie: "Synu wykończeniówka jest po to żeby wykończyć klienta". Z tym się całkowicie zgodzę, stan surowy mieszkania 110m2 to 120tys zł (materiały 70tys) a wykończenie 120tys kolejne. Czyli 240tys z czego większa cześć to opłata pracy.

Nasz projekt cieszy się dużym zainteresowaniem i mam nadzieję że uda się go zrealizować. Wszystko w Waszych rękach na wspieram.to

Nagrodami będą: instrukcja wydrukowana na papierze około 300 stron, prosta i przejrzysta, krok po kroku z dokładnymi wymiarami i listami materiałów budowlanych, setki godzin wideo nagrane na placu budowy z praktycznego budowania. Dzięki temu sam zbudujesz dom. Uwierz mi jeżeli nie masz dwóch lewych rąk to budowę domu wykonasz bez problemu.

Wiele osób boryka się z tak zwanym "pójściem na swoje" z jednej prostej przyczyny, finanse. Wiem, jak wygodnie żyje się z rodzicami, ale wszystko ma swoje plusy i minusy. Ja od początku obrałem sobie za cel życia niezależność finansową i mieszkaniową. Sam wiele razy kombinowałem z przyczepami holenderskimi (które nadal uważam za znakomity pomysł na początek).
Taki domek 35m2 to inwestycja na lata. W każdym momencie życia można go sprzedać, jest mobilny, można go przenieść w całkowicie inne miejsce. Zmieniasz pracę do innego miasta? Zabierasz dom ze sobą, działkę dzierżawisz lub kupujesz jakiś kawałek gruntu bliżej miejsca pracy. Jest to idealne - moim zdaniem - rozwiązanie dla par na "dorobku" oraz "singli". Wierzcie mi panowie kawalerowie - żonę znajdziecie szybciej na własnych 35m 2 niż na "garnuszku rodziców".
Antresola z łóżkami na górze? Jest możliwość, ale prawo zabrania takiego rozwiązania. Ja osobiście zaryzykowałbym i zrobił sobie na górze dwie antresole(dwie sypialnie). Jeśli ktoś sprawiłby mi problem w tym temacie, zamontowałbym ośkę z kołami i uznał jako przyczepę holenderską czy tiny house na kołach. Po za tym nie można ludzi karać za kreatywność i zaradność, a ze zdjęć satelitarnych nie będzie widać, że coś z naszymi 35m 2 jest nie tak.

Prowadzę firmę budowlaną, ale od dłuższego czasu pochłonęła mnie pasja minimalizmu. Zagłębiłem się w temat budowania mini domków, na które nie potrzeba pozwoleń i można je wykonać samemu bez potrzeby wydawania fortuny na ekipy budowlane. Jestem zdania, że lepszy mały dom wykończony w najlepszej jakości materiałów niż wielki, a materiały najtańsze. Uważam, że nie trzeba wiązać się kredytem na 30 lat, aby zbudować dom, bo można zrobić to mniejszym nakładem pieniężnym, a ciepło domowe będzie takie same przy 150 m2, jak i przy 35 m2.

Projekt można wesprzeć na wspieram.to/zbudujsamdom
Facebook: facebook.com/zbudujsamdom

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.55 / 11

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.09.2022
GBP 5.2822 złEUR 4.7566 złUSD 4.9113 złCHF 4.9846 zł
Reklama

Sport


Reklama