Menu

10 mitów związanych z podróżą samolotem

10 mitów związanych z podróżą samolotem
Jeśli boicie się latać, koniecznie przeczytajcie... (Fot. Thinkstock)
Latanie samolotem jest dziedziną, wokół której powstało tak wiele mitów i zmyślonych historii, że lot może przyprawiać o dreszcze, a ci, którzy za lataniem nie przepadają, wpadają w paniczny lęk przed każdym startem...
Reklama

Dziś zatem rozprawimy się z dezinformacją i rozwiejemy wszystkie wątpliwości na temat 10 najczęściej opowiadanych historii, które spędzają sen z powiek wielu podróżnym.

1. Infekcje z klimatyzacji

Zaczynamy delikatnie. Bo zarazków boicie się mniej niż wypadków. Mimo wszystko jednak,spędzają one sen z powiek wielu turystom. Bo przecież oddychanie w zamkniętym obiegu musi oznaczać rychłą chorobę, złapaną od współpasażera… Prawdą jest zamknięty obieg. Ale zapewniamy, w systemach wentylacyjnych w samolotach zamontowane są filtry i systemy oczyszczania, które skutecznie pozbywają się drobnoustrojów i zanieczyszczeń. Nie gwarantujemy braku choroby, ale zapewniamy, że ryzyko jest dokładnie takie samo, jak w każdym innym miejscu publicznym.

2. Brak paliwa

Tu sprawa jest poważniejsza. Brak paliwa podczas lotu byłby poważną bolączką, bo jak tu lecieć, jak nie ma na czym? Krążyła ostatnimi czasy plotka, jakoby niektóre linie lotnicze w ramach cięcia kosztów zmniejszały zapas paliwa w samolocie. Zapewniamy – dla każdego przewoźnika jego maszyna jest bardzo cenna, nie pozwala sobie na ryzyko w tak banalnej kwestii, nie wspominając o tym, że obowiązują bardzo restrykcyjne przepisy, których linie lotnicze w tym zakresie muszą przestrzegać. Paliwo obliczone zostaje więc na planowaną trasę + zapas, przewidziany na okoliczności typu lądowanie na innym lotnisku, zmienne warunki pogodowe, czy kolejne podejście do lądowania. Być może zabraknie w trakcie lotu orzeszków, ale o brak paliwa nie musisz się martwić.

3. W oczekiwaniu na swoją kolej

Krążenie nad lotniskiem brzmi dla wielu jak horror. W głowie kłębi się od razu milion czarnych myśli, a wszystkie pomysły uwzględniają wyłącznie dramatyczny przebieg akcji. Tymczasem takie rzeczy się zdarzają i nie mają wcale nic wspólnego z awarią i problemami. Ot, po prostu – czasem nie wszystko idzie na lotnisku zgodnie z harmonogramem i zdarza się (zwłaszcza na największych, obleganych lotniskach), że tworzy się mały zastój i kolejka, którą samolot musi przeczekać, kołując nad lotniskiem i czekając na swoje miejsce.

4. Uwaga, ptak w silniku!

Ptaków na niebie jest wiele i wydaje się, że o dramat w takich okolicznościach nie jest trudno. Wiele mówiło się szeptem o tym, że ptak wpadający do silnika powoduje jego awarię (w najlepszym wypadku), zatrzymanie lub (o zgrozo!) wybuch. Tymczasem, musicie wiedzieć, że każdy samolot na etapie produkcyjnym przechodzi bardzo zaawansowane i skomplikowane testy. Obejmują one również weryfikację tego, jak wiele może znieść silnik (i wierzcie lub nie – może znieść bardzo wiele). Ponadto, samoloty nie mają tylko jednego silnika. I w najgorszym wypadku, choć nie jest to wymarzona sytuacja – jest w stanie dolecieć do najbliższego lotniska nawet z jednym sprawnym silnikiem.

5. Pogoda podczas lotu

Wielu podróżujących obawia się wpływu pogody na bezpieczeństwo lotu. Uwierzcie, gdyby samoloty były tak wrażliwe na warunki atmosferyczne, loty nie mogłoby się odbywać właściwie nigdy. Dobra pogoda w miejscu startu nie oznacza dobrej pogody w trakcie lotu i miejscu docelowym. Ponadto, samoloty wyposażone są w doskonałej jakości nowoczesny sprzęt, który pozwala pilotom bezpiecznie pilotować samolot nawet w warunkach kiepskiej widoczności.

6. Autopilot w pracy

Bardzo powszechne jest przekonanie, że pilot podczas lotu czyta gazetę, a samolot leci na autopilocie. Owszem, samolot jest wyposażony w to urządzenie, ale jeśli w ogóle, to wykorzystywane jest tylko na wysokości przelotowej (a i wtedy pilot czujnym okiem sprawdza poprawność lotu), nie podczas startu, czy lądowania – te manewry wykonuje pilot, z pomocą innych członków załogi.

7. Nie otwierać okien!

O otwieraniu okien podczas lotu krąży wiele dowcipów. Ale – wierzcie lub nie – wiele osób wciąż jest przekonanych o tym, że podczas lotu można otworzyć drzwi samolotu. Przede wszystkim, hydraulicznie otwierane drzwi, są podczas lotu zablokowane w sposób, który absolutnie i bezwzględnie uniemożliwia ich otwarcie. Pominąwszy fakt, że uniemożliwiłoby to ciśnienie. Możecie więc siedzieć w swoich fotelach bez obaw, że nieroztropność któregoś z pasażerów spowoduje, że otwarty właz zagrozi waszemu bezpieczeństwu.

8. Ale ten pilot nic nie umie

Widziałeś pilota, wchodzącego do kokpitu i nie daje ci spokoju jego wiek? Myślisz sobie, że brak siwej skroni dyskwalifikuje jego umiejętności i doświadczenie? Nic bardziej mylnego. Żadna linia lotnicza nie powierzyłaby swojej maszyny pilotowi, w którego kompetencje mogłaby wątpić. Ponadto szkolenia, które przejść musi każdy pilot są restrykcyjne i otrzymanie stosownych licencji wymaga niezliczonych godzin w symulatorach i bardzo poważnych szkoleń. Niech więc nie zwiedzie cię młody wiek – nawet z młodym pilotem możesz czuć się bezpiecznie.

9. Tanie latanie jest bezpieczne

Podróżowanie tanimi liniami lotniczymi jest bardzo popularne – i nic dziwnego. Pokutuje jednak przekonanie, że na pokładzie samolotu takich linii nie można czuć się zbyt bezpiecznie, że przewoźnicy - aby obciąć koszty – pomijają procedury bezpieczeństwa, a na samolotach nie można polegać. To błędne myślenie. Tanie linie lotnicze latają na samolotach wyprodukowanych przez dokładnie te same koncerny, co przewoźnicy regularni. Branża lotnicza rządzi się restrykcyjnym prawem i przepisami dopuszczającymi do ruchu lotniczego, surowe nakazy serwisowe i staranna weryfikacja stanu samolotu jest więc normą. Ponadto, żaden z przewoźników nie pozwoliłby sobie na finansowe ryzyko straty dobrego imienia. Więc kup tani bilet i leć spokojnie.

10. Przerażający Trójkąt Bermudzki

Na koniec coś na pograniczu filmów grozy. Widziałeś ich pewnie wiele, i choćby kilka z nich opowiadało historię o znikających w okolicy Trójkąta Bermudzkiego statkach i samolotach. Nie myśl, że piloci omijają ten rejon. Samoloty normalnie tam latają, statki pływają i nie dzieje się absolutnie nic złego. Możesz więc śmiało lecieć na Karaiby i zupełnie nie obawiać się osławionego Trójkąta...

Źródło: PanSamolocik.pl

 

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.83 / 6

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.02.2021
GBP 5.195 złEUR 4.518 złUSD 3.725 złCHF 4.120 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama