Menu

Impreza dla wielbicieli kawy

Impreza dla wielbicieli kawy
Walory smakowe i zdrowotne kawy są niezaprzeczalne - warto jednak pamiętać, że za duże ilości tego napoju mogą być szkodliwe... (Fot. Thinkstock)
Dzisiaj w Londynie rozpoczyna się największy w Zjednoczonym Królestwie Festiwal Kawy.
Reklama

Jest to impreza stworzona z myślą o kulturze skoncentrowanej wokół kawy i jej picia. Podczas Festiwalu swoje umiejętności zaprezentują najlepsi na świecie mistrzowie w przygotowywaniu tego napoju. W programie przewidziano także muzykę na żywo, wystawy, warsztaty i wykłady, które zgodnie z obietnicami organizatorów dostarczą ciekawych informacji nawet najbardziej zapalonym fanom. Odwiedzający będą mieli szansę zapoznać się z różnymi sposobami parzenia i podawania czarnego trunku w domu. Ponadto zaplanowano zawody, mające wyłonić największy talent i artystę w tej dziedzinie.

Jedną z atrakcji kawowego przedsięwzięcia jest Milk & Sugar. Mowa tutaj o wystawie, która jest świadectwem kunsztu i stylu. Zbiór eksponatów zawiera między innymi niestandardowe modele rowerów i śmiałe projekty celebrujące kulturę i kreatywność.

Oczywiście nie może zabraknąć części poświęconej charakterystyczym papierowym kubkom. W tym roku wygrał projekt marki David David, która postawiła na geometryczny wzór i metaliczne kolory. Srebro, różowe złoto i brąze mają odzwierciedlać ciepło i siłę dobrej kawy.

Innym ciekawym elementem jest The Lab, które oferuje demonstracje, warsztaty, rozmowy i testowanie kawy. Stwarza on też szansę do zapoznania się z trendami w przemyśle i zasięgnięcia porady w kwestii otwarcia swojej własnej kawiarni.

Festiwal jest najważniejszym wydarzeniem UK Coffee Week (4-10 maj). Na 1 maja zapowiedziano wieczorną sesję od godziny 17:00 do 20:00 i Espresso Martini Launch Party od godziny 20:00 do 22:00. 2 i 3 maja będą dostępne bilety na trzygodzinne sesje (brunch od 10:00 do 13:00, lunch od 13:00 do 16:00, przerwa na herbatę od 16:00 do 19:00).

Jednym z głównych celów imprezy jest wsparcie inicjatywy Project Waterfall, za którym stoi organizacja charytatywna tworząca projekty związane z dostarczaniem czystej wody do społeczności zajmujących się uprawą i produkcją kawy. 90% zbiorów pochodzi z krajów trzeciego świata, gdzie ponad 60% ludzi nie ma dostępu do czystej wody. Ostatnia akcja została przeprowadzona w Tanzanii. Następnie planuje się pomoc dla najbiedniejszych regionów Ruandy.

Adres:
Old Truman Brewery
Brick Lane
London
E1 6QL


Informacje o cenach, zamawianiu, kupnie biletów znajdują się TUTAJ.
 

Kawa na Wyspach
Wielka Brytania słynie z zamiłowania do swojego tradycyjnego trunku, którym jest herbata. Zapewne nie zniknie ona z angielskich domów i sklepów, ale jej aromatyczna, czarna rywalka rośnie w potęgę.

Nie ma jak aromatyczna kawa o poranku... (Fot. Thinkstock)

Podobnie rola pubów odgrywa coraz mniejsze znaczenie. Dotychczas to one były chętnie wybierane na miejsca spotkań towarzyskich. Dzisiaj powszechnieje odwiedzanie kawiarni, do których najczęściej udają się kobiety i rodziny z dziećmi.

Podaje się, że za obecnym trendem nie stoi wzrost konsumpcji kawy, a rezygnacja z jej picia w domu i pracy. Zaś papierowe kubki wydają się wypierać filiżanki. Ponadto można je określić jako niezbędny gadżet londyńczyka.

W UK wyróżnia się kilka dominujących marek. Allegra Strategies podaje, że Costa zajmuje pierwsze miejsce. Kolejne dwa należą do amerykańskiego giganta Starbucks i Caffe Nero z europejskim akcentem. Ostatnie badania, na które powołuje się The Telegraph, pokazują, że serca Brytyjczyków zdobywa Greggs, znany przede wszystkim ze swoich wypieków.

Pozytywne działania
Kawa przede wszystkim kojarzy sie z kofeiną i z działaniem pobudzająco-orzeźwiającym. Nie da się ukryć, że jest jedną z najpopularnijszych używek na świecie i spożywanie jej w dużych ilościach potrafi być szkodliwe dla zdrowia. Mimo wszystko chyba więcej korzyści płynie z jej picia, aniżeli unikania jej.

Co jakiś czas w prasie można przeczytać o nowych odkryciach związanych z piciem czarnego napoju. Naukowcy z Beth Israel Deaconess Medical Center w Bostonie zebrali dane, z których wynika, że picie kawy w umiarkowanych ilościach zmniejsza ryzyko niewydoloności serca. Najlepiej spożywać ją w zawartości do czterech filiżanek dziennie.
 

...a na deser capuccino ze słodkim ciastkiem. (Fot. Thinkstock)

The New England of Journal of Medicine opublikowało dane wskazujące na związek picia kawy z długością życia. Czternastoletnie obserwacje dowiodły, że kawa zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób układu oddechowego i serca, udaru mózgu, cukrzycy. U kobiet redukuje się także ryzyko śmierci z powodu nowotworu złośliwego.

Doktor Alberto Ascherio, profesor z Harwadzkiej Szkoły Medycznej wyjawił, że u kobiet, które piją więcej kawy, występuje mniejsze ryzyko popadnięcia w depresję. Badanie nie objęło mężczyzn, ponieważ tego rodzaju zaburzania psychiczne dotykają ich rzadziej.
 

Annals of Epidemiology opublikowało badania podające, iż kawa ma korzystne działanie na marskość wątroby, a U.S. Department of Veterans Affairs w Honolulu ogłosiło, że nawet może być lekiem na Parkinsona.

Istnieje wiele przykładów, analiz i dowodów na to, że picie kawy ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie i zdrowie człowieka. Nie trzeba długo przekonywać do jej wypróbowania, a w Londynie nadarza się okazja, by dołączyć do koneserów kawy i zapoznanać się z różnymi technikami jej parzenia.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.26 / 12

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 23.07.2021
GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama