Czy wszystkie gospodynie domowe były/są tak szczęśliwe, na jakie wyglądają?... (Fot. Getty Images)

Gospodynie domowe. Zapomniana historia (DOKUMENT)

Pełnia szczęścia to całkowite oddanie się rodzinie i prowadzeniu domu - w latach 30. XX wieku właśnie taką wizję przedstawiano młodym kobietom. Miały stać się niewidzialnymi “boginiami domowego ogniska” i zapomnieć o swoich potrzebach. W tym ambitnym dokumencie Michèle Dominici opowiada mało znaną historię gospodyń domowych czerpiąc z pamiętników kilkunastu kobiet - Francuzek, Niemek i Angielek.

Gospodynie domowe miały być ideałami. Zadbane i troskliwe, miały zapewniać szczęście bliskim, sprzątać i przygotowywać posiłki. O szlachetności tej misji przekonywano całe pokolenia młodych dziewcząt.

Jednak pod osłoną ideału kryła się nuda, zależność od męża, uprzedmiotowienie i często depresja. To wszystko, podobnie jak one same, długo pozostawało niewidoczne. Dokumentalistka Michèle Dominici postanowiła opowiedzieć historię gospodyń domowych czerpiąc z pamiętników kilkunastu kobiet - Francuzek, Niemek i Angielek.

Porusza przy tym bardzo ważny temat - konieczność emancypacji kobiet, która rozpoczęła się wraz z walką o prawa, domaganiem się równego traktowania w miejscu pracy oraz żądaniem dostępu do antykoncepcji i aborcji.  

Więcej podobnych filmów można znaleźć na stronie Arte.tv.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Co o tym myślisz?
Ładuję...
Kurs NBP
GBP
4.9284
+0.0065
EUR
4.2530
+0.0049
USD
3.6878
+0.0111
CHF
4.6093
+0.0063
Forex
Źródło: currencybeacon.com
Ładuję...

Ogłoszenia

Wiadomości

Wydarzenia

Menu